Müzisyen Judy Dyble yaşamını yitirdi

Müzisyen Judy Dyble yaşamını yitirdi

İngiliz folk rock grubu Fairport Convention’ın kurucu üyelerinden Judy Dyble hayata veda etti. Birkaç yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden Dyble 71 yaşındaydı.

1968’de yayımlanan ve grupla aynı adı taşıyan ilk Fairport Convention albümünde vokalleriyle yer alan Dyble, albümün ardından gruptan ayrılmıştı. Ardından, adını efsanevi radyocu John Peel’ın dadısından alan Trader Horne projesini hayata geçiren Dyble’ın Jackie McAuley’le yaptığı bu iş birliği de kısa ömürlü olmuş ve grup 1970’te ilk ve tek albümünü yayımlamıştı.

Bu dönemde bir yandan, daha sonraları King Crimson’a dönüşecek Giles, Giles And Fripp grubuyla da şarkılar söyleyen Judy Dyble, 1973’te müzik kariyerini durdurma kararı alarak, bir kütüphane memuru olarak çalışmaya başladı. Dyble 1968’de bir King Crimson klasiği olan “I Talk To The Wind”i  seslendirdi.

2000’lerle birlikte Fairport Convention’ın kimi özel performanslarında yer alan Dyble, solo kariyerine de 30 yılı aşkın aranın ardından geri döndü. 2004’ten bu yana sekiz stüdyo albümü, bir konser kaydı ve iki de derleme yayımlayan Dyble, son olarak 2018’de “Earth Is Sleeping” albümünü yayımladı. Müzisyenin Big Big Train grubunun solisti David Longdon’la kaydettiği yeni bir albümün de 2020’nin sonlarında yayımlanması planlanıyor.

 

Kaynak: Bantmag. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal