Muzaffer İlhan Erdost, hayatını kaybetti

Muzaffer İlhan Erdost, hayatını kaybetti

Sol Yayınları’nın kurucusu ve sahibi, yazar Muzaffer İlhan Erdost, tedavi gördüğü Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayata veda etti. ,

Muzaffer Erdost’un kardeşi yayıncı İlhan Erdost, 12 Eylül darbesinden sonra, 7 Kasım 1980’de gözaltına alınmış ve Mamak Cezaevi’nde dövülerek öldürülmüştü. Erdost, kardeşinin ölümünün ardından onun adını da kendi ismine ekleyerek yaşatmaya başlamıştı. Muzaffer İlhan Erdost, Politikyol’dan Dilara İlbuğa’ya 2018’de verdiği söyleşide o günleri şöyle anlatmıştı:

“İçeriye girdik, İlhan’ın yüzü kan içinde. Bağırdım, bir yudum su getirin diye. ‘Midem bulanıyor, kusacağım’ diyerek yere düştü İlhan. Vahap diye bir çocuk var, tıp fakültesi öğrencisiymiş. O koşturdu, şekerli su istedi. Beni içeri aldılar o sırada. İlhan’ı iki ranzanın arasına yatırdılar, yığıldı zaten. ‘İlhan İlhan’ dedim, ses vermedi. Biri nabzı durmuş dedi. Battaniyenin arasında alıp götürdüler İlhan’ı…

Sonra beni alıp götürdüler. Bir yudum su istedim. Astsubay bana ‘Kardeşinin kalbi vardı niye söylemedin’ dedi. Kardeşimin kalbi yoktu, ayrıca sordunuz mu ki dedim.

Sonra ifade verdim. Halit Çelenk’e ‘Halit Abi beni çıkar, İlhan’ı ben gömeceğim’ dedim.

Sonrası zaten malum. Tek bir yasak yayınımız yoktu ama bizi dövdüler, öldürdüler. Hikâye bu kadar basit aslında…”

Erdost en son, Deniz Gezmişlerin avukatı Halit Çelenk’in geçen hafta yaşamını yitiren eşi Şekibe Çelenk’in cenaze törenine katılmış ve bir konuşma yapmıştı.

Muzaffer İlhan Erdost hakkında:

18 Eylül 1931’de Tokat Artova’da doğdu.

Öğrenimini Sivas ve Çorum’da tamamladı.

Lise ikinci sınıftayken Sivas’ta çıkan Ülke gazetesinde Kemalettin Kamu’yla ilgili bir incelemeyi yayımlayarak yazarlık yaşamına başladı.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden mezun oldu.

Öyküleri, şiirleri ve yazıları, Seçilmiş Hikâyeler, Ufuklar ve Yücel dergilerinde yayımlandı.

1950’den başlayarak şiir, öykü, deneme ve eleştiriler kaleme aldı. Evrim (1953- 54), Pazar Postası (1957-59) ve Ülke (1960) dergilerinde yazı işleri müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yaptı ve Ulus gazetesinde çalıştı.

1965 yılında kurduğu Sol Yayınları’nı kurdu. Türk Ceza Yasası’nın 142. maddesine aykırı eylemde bulunmaktan hüküm giydiği 1971 yılına kadar yayınevini yönetti.

1971’de 142. maddeye aykırı eylemde bulunmaktan 37 buçuk yıl hapis cezasına mahkûm edilen Erdost, genel af yasasından yararlanarak cezaevinden çıktı.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanlığı yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun da kurucu üyesi olan Erdost, İlhanilhan Kitabevi’ni işletti.

Yazıları Son Havadis, Cumhuriyet gibi gazetelerde ve Hisar, Açık Oturum, Kaynak, Mavi, Yön, Türk Solu, Dost Ülke, Papirüs, Türkiye Yazıları, Edebiyat ve Eleştiri gibi dergilerde yayımlandı.

Erdost kardeşler, sahibi oldukları ve tasfiye halinde olan İlkyaz Basımevi’nde, “çok sayıda yasak yayın” bulunduğu iddiasıyla 7 Kasım 1980 günü Sıkıyönetim Komutanının emriyle gözaltına alınıp, Mamak Askeri Cezaevi’ne götürüldü. İlhan Erdost ve ağabeyi Muzaffer Erdost götürüldükleri Mamak’ta bir bloktan bir başka bloğa nakilleri sırasında, araca bindirilmeden, araç içerisinde ve araçtan indirildikten sonra dört kere dövdürüldü. Kardeşlerden İlhan Erdost, koğuşa alındıktan birkaç dakika sonra hayatını kaybetti.

Erdost ailesi, Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne dava açmış, yapılan yargılama sonucu önce ağır hapis cezalarına çarptırılan sanıklar, daha sonra Askeri Yargıtay tarafından kararın bozulması sonucu 6 ay hapis cezası verildi. Muzaffer İlhan Erdost ve avukatları Nevzat Helvacı’ya Askeri Yargıtay’da bir hâkim yarbay tarafından “Bu davada biz askeri savcılık olarak elimizden geleni yaptık, ama bu iş yukarıdan kotarıldı” sözleri söylenmişti.

İnceleme-araştırma ve eleştirileri:

“Türkiye Sosyalizmi’ ve Sosyalizm” (1969),

“Türkiye Üzerine Notlar” (1970),

“Bilim ile Yazın Arasında” (1984),

“Osmanlı İmparatorluğu’nda Mülkiyet İlişkileri” (1984),

“Şemdinli Röportajı” (1987),

“Kapitalizm ve Tarım” (1984),

“Demokrasi ve ‘Demokrasi” (1989),

“Adam İçin Türevler” (Eskiz, 1990),

“Ulus, Uluslaşma, Demokratikleşme” (1991),

“Bir Fotoğrafta Alt Yazı / İki 7 Kasım” (1991),

“Üç Şair / Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Ahmet Arif” (1994),

“Kanı Kanla Yıkamak-İnsan Hakları ve Türkiye” (1994),

“Faşizm ve Türkiye 1977 – 1980” (1995),

“Türkiye’nin Yeni-Sevr’e Zorlanması Odağında Üç Sivas” (1996),

“İkinci Yeni Yazıları” (1997),

“Küreselleşme ve Osmanlı Devlet Modeli Makasında Türkiye” (1998),

“Yeni Dünya Düzenine Zorlanması Odağında Türkiye” (1999),

“Pandora’nın Bir Başka ‘Kutusu” (2000),

“Türkiye’nin Kararan Fotoğrafları” (2003),

“12 Eylül Turkaları” (2004),

“Azınlıklar Sorunu” (2005),

“Sosyalizmi Seviyorum” (2007),

“Türkiye 2009” (2009).

Derleme: “İlhan İlhan” (Kardeşi İlhan Erdost hakkında yazılar ve şiirler, 1983)

Şiir: “İlhan İlhan” (Kardeşi İlhan Erdost hakkında yazılar ve şiirler, 1983)

Öykü: “Ey Karanlık Mavi Güneş” (1990)

Anlatı: “Onu Anlat İşte” (1989)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal