Murathan Mungan: ‘Edebiyat akıl tutulmasına karşı panzehirdir’

Murathan Mungan: ‘Edebiyat akıl tutulmasına karşı panzehirdir’

4. Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’nin onur konuğu Murathan Mungan, festivalin dünkü açılışında yaptığı konuşmada dil ve edebiyat üzerine değerlendirmelerde bulundu. Mungan, festival yönetimince kendisine sunulan onur ödülünü ise tutuklu iş insanı Osman Kavala ile paylaşmak istediğini aktardı.

Mungan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İnsanlığın ilerlemesi için sanata ve edebiyata ihtiyaç vardır. Hayali olmayan insanlar yetiştiriyorsunuz. Hayalleri olmayan insanlarla gelecek kazanılmaz. Bireyselleşmemiş toplumlar neye inanırsa inansın, ümmet ve kabile aşamasında kalırlar. Ülkemizde kitap okuma alışkanlığının olmadığı bilinen bir durum. Sadece okuryazar olmak yetmez. Günümüzde edebiyatın, şiirin, tiyatronun öldüğü söyleniyor. Bunların ölümü bir bakıma insanlığın, uygarlığın, ruhun ölümüdür. Ölmezliğin ancak şehitlere yani yine ölülülere atfedildiği toplumlarda yaşamak ve yaşatmanın önemini vurgulamak gerekiyor. Şiir san atını yalnızca aşk şiiri sandıkları gibi aşktan vazgeçtikleri zaman şiirle bağlarını da koparıyorlar…

Çok az kitap okuyan kişilere bir kitap önerdiğimde ‘bu roman biraz kalın, nasılsa filmini çekerler onu izlerim’ diyorlar. Bu insanlar kitap okuyan veya film izleyen değil konu takip eden insanlar. Konu dediğimiz şey ise çok yanıltıcı. Çünkü dünyada yazılmamış konu kalmadı… Edebiyat haz verir. Hazza düşman bir toplumda büyüdük. Muhafazakârlık kültüründen kopamadığımız için ayıp bir şey gibi algıladık. Oysa ben Reşat Ekrem Koçu’yu ne zaman okusam, haz duyuyorum.”

“Dilini kaybeden bir toplumun onu bir arada tutacak harcı kalmamış demektir. Bu ise asırlara yayılacak bir kayıptır. Edebiyat her çeşit akıl tutulmasına karşı bir panzehirdir.”

“Ağızlarından anadilleri alınmış bütün Anadolu halklarını anarak, onca baskıya,  zulme, anadilde eğitim yasağına karşı kendi dilinde şiirler, öyküler, romanlar yazmayı sebatla sürdüren Kürt şairlerine ve yazarlarına buradan selam ederim.”

“Ben bu onur ödülünü 591 gündür tutuklu olan Osman Kavala ile paylaşmak istiyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal