Murat Uyurkulak’ın yeni romanı ‘Merhume’ yayımlandı.. Kitaptan bir bölüm

Murat Uyurkulak’ın yeni romanı ‘Merhume’ yayımlandı.. Kitaptan bir bölüm

“Tol” ve “Har” romanlarının yazarı Murat Uyurkulak’ın yeni romanı “Merhume” bugün kitapçılarda. April Yayıncılık tarafından basılan kitap yayınevince “tehlikeli bir eser” olarak nitelendiriliyor. Murat Uyurkulak’sa romanını şu sözlerle anlatıyor:

“Ben ‘Merhume’nin şenlikli bir metin olmasını murat ettim. Ağır ve şiddetli bir hikâye anlatsa da, insanlığa, geleceğe, özgürlüğe, dayanışmaya dair umudu korusun istedim. Korumakla da kalmasın, o umudu saçan, dağıtan, bulaştıran bir metin olsun istedim.”

Romanın girişinden bir bölüm aktarıyoruz:

murat2Bir gün, öyle bir an geldi ki, kötü biri olmaya karar verdim. Taştan bir kalple kurtulurum sandım. Ama çok geçti artık, tüm vakitlerin sahibi silahına benden önce davranmıştı, şahane bir tebessümle bastı tetiğe, kurtulamadım, günaha girdiğimle kaldım. 

Şimdi önümarkamsağımsolumüstümbaşımyüzümgözüm tövbe… 

Sanskritçenin Uruguay lehçesinde bir bebeğin telaşlı, kuyruklu, muzaffer yarısı demek değil tövbe. Nice yoksula kamyon kamyon kamulaştırılmış sosis yedirmek manasına da gelmiyor, ki hatırlıyorum Gandicik, yıllar evvel, Taksim Otuzbir Şenlikleri sırasında çocuğu olmayan kadınlar, fişek misali oradan oraya uçuşan tövbeler altında ısırgan otlarını çiğniyorlardı, ayaklarıyla değil ağızlarıyla, kıpkırmızı kabarmış dudaklarından çenelerine hâkî sular akıyordu, zira atadan şifacı meşhur bir çilingir, Taksim Meydanı’ndaki ısırganların kısırlık illetine deva olduğunu söylemişti. 

Viyana kapılarından kırık anahtarlarla dönüldüğü vakitler İstanbul’da kısır kadınları, boyunlarına demir tasma takıp sokaklarda dolaştırırlarmış, tasmanın anahtarını da tam Bebek mıntıkasından Boğaz’a atarlarmış, ezkaza doğum yapana dek kalırmış o tasma boyunlarında. Doğumdan hemen sonra muhitin çilingiri tasmayı açmaya çağrılırmış, para ödemezlermiş çilingire, onun yerine, lohusa safhasından sonra bahtiyar anneyle üç halvet hakkı verilirmiş, üç halvetin bir dahi veladete vesile olacağı düşünülürmüş. Taze canların kapısını açamazsa çilingirin ümmetten olmadığına hükmedilirmiş, açarsa olduğuna… 

Boğaz’ın iki yakası iç savaşı müteakip dev duvarla ayrılmadan önce bunun gibi havalı hikâyeler döktüren kabası ay-yıldız, pazısı bismillah dövmeli bir şair vardı, Hak ile haz arasında kalmıştı, bir müddet tebdil-i kıyafet edip nice batakhane eşiği aşındırdı, cilveleşme esnasında bilumum muzaffer ecdadın felekfeza cenkleri zihninde sepya resimler misali resmigeçide başladığından bir defa olsun rahata eremedi, nihayet hazdan umudu kesip tövbe etti, bekârlık andı içti, köşe yazarlığı, televaizlik, vekillik, bakanlık, simsarlık derken karun kadar zengin oldu, kalan ömrünü çil çil cumhuriyet altınlarına attırarak geçirdi, ki dört martı, üç güvercin, iki kargadan müteşekkil uçuk bir çete, şahdamarına vahşi bir gelincik musallat etmek marifetiyle canını almış diye anlatırlar, ben vefatını duyduğumda ellerimi antibakteriyel sabunla yıkıyordum, közlenmiş kırmızıbiberli pizza söylemiştik, beni severlerdi vaktiyle, mayhoş tuhafiye, küflü kırtasiye kokusu, sadak ve azim!

Azim demişken, diyorlar ki sevmek, sevilmek, bir de girmek! Diyorlar ki mevzu budur gerisi palavra. Hal böyleyken biz oturup bir kitap yazalım yine, ne lüzum varsa. Müptezel memleket dingili tosuncuklar için bir giriş deneyelim önce. Necip bir topluluk adına girdiğimize göre sapı sert başı dik olsun. Kurtlanmış nice cıvık yaradan gayet iyi bilindiği üzere, bir bakmışsın kaplan kesilip elenseyle altına alan, bir bakmamışsın mahzun çocuk gibi salya sümük koyna giren bir güruhtur bu. O sebepten biraz muğlak biraz ağlak da olsun…

Fotoğraf: Muhsin Akgün (Hürriyet)

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal