‘Muhteşem Gatsby’ müzikalinin müzikleri Florence Welch’e emanet

‘Muhteşem Gatsby’ müzikalinin müzikleri Florence Welch’e emanet

Florence and the Machine grubunun solisti ve lideri Florence Welch, F. Scott Fitzgerald’ın ikonik romanı “The Great Gatsby” (Muhteşem Gatsby) uyarlanacak yeni bir müzikal için beste yapacak. Şarkıyı hazırlama sürecini grubuyla birlikte yapacak olan Welch’e Thomas Bartlett eşlik edecek.

Bu Florence Welch’in ilk “Muhteşem Gatsby” işi olmayacak. Welch grubuyla birlikte 2013 yapımı olan yönetmenliğini Baz Luhrmann’ın yaptığı, başrollerinde ise Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton, Isla Fisher ve Jason Clarke’ın yer aldığı “Muhteşem Gatsby”  filmi için “Over the Love” adlı şarkıyı seslendirmişti.

Artfulliving‘in BBC‘den aktardığı habere göre, şarkıda Welch’e yardımcı olacak Thomas Bartlett, “Call Me By Your Name” (Beni Adınla Çağır) filminin soundtrack’inde yer alan “Mystery of Love” şarkısı için Sufjan Stevens ile işbirliği yapmıştı ve bu şarkı 2018’de en iyi orijinal şarkı dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

New York’ta çıkış yapması beklenen müzikalin tarihi ise henüz belli değil. Broadway dışı gösterimden sonra Broadway’de de oynamayı umut eden bu yeni müzikali Londra’daki Almeida tiyatrosunun yardımcı yönetmeni olan Rebecca Frecknall yönetecek.

Welch müzikal hakkında şunu söyledi: “Müzikaller benim ilk aşkımdı ve Fitzgerald’ın kırık romantizmiyle derin bir bağ hissediyorum. Bu kitap hayatımın büyük bir bölümünde beni rahatsız etti. Edebiyatta en sevdiğim dizelerden bazıları bu kitapta yer alıyor. Bu kitabı şarkı hâlinde yeniden yaratma şansına sahip olmak benim için bir onurdur.”

1925 yılında yayımlanan kitabın 1 Ocak 2021’de telif haklarının sona ermesi ve kamuya açık hâle gelmesiyle bu müzikalin gelecekte önümüze çıkacak “Muhteşem Gatsby” yorumlamalarından yalnızca biri olduğu tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal