Muhsin Ertuğrul’un ‘kayıp filmi’ ‘Tamilla’ Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek

Muhsin Ertuğrul’un ‘kayıp filmi’ ‘Tamilla’ Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek

Yönetmen Muhsin Ertuğrul’un kayıp sanılan 1927 yapımı sessiz filmi “Tamilla”, Türkiye’de ilk kez 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek.

Bu yıl “Öze Dönüş” temasıyla 26 Ekim’de başlayacak olan festival 1 Kasım’a dek sürecek.

Yönetmen Muhsin Ertuğrul’un Fransız hukukçu ve yazar Ferdinand Duchêne’nin aynı adlı romanından uyarladığı 1927 yapımı sessiz filmi “Tamilla”nın özel gösterimi festival kapsamında gerçekleşecek.

Eruğrul’un Kiev’deki Ukrayna Foto Sinema İdaresi’nde (VUFKU) çalıştığı dönemde çektiği iki filmden biri olan “Tamilla”, ünlü Alman sanat yönetmeni Heinrich Beisenherz’in tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Sovyet oyuncular Anna Zarzhitskaya, Matvey Larov ve Hakkı Alizade’nin başrolleri paylaştığı filmde, o dönemde Fransız sömürgesi olan Cezayir’de ailesi tarafından küçük yaşta evlendirilen bir Berberi kadının hikâyesi anlatılıyor.

92 yılın ardından ilk kez 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak olan filmin özel gösterimi, canlı müzik eşliğinde yapılacak. Piyanoda Ayşe Tütüncü, klarnette Miray Eslek olacak.

Gösterim, Ukrayna’daki Aleksandr Dovçenko Sinema Merkezi’nin katkılarıyla 1 Kasım günü Perge Salonu’nda gerçekleşecek.

‘Spartaküs’ halen kayıp

Ertuğrul, 1919’da çektiği “Kara Lale Bayramı” (Das Fest der Schwarzer Tulpe) ve “Şeytana Tapanlar” (Die Teufelsanbeter) ile başladığı yönetmenlik kariyerinde 30’a yakın filme imza attı.

Türkiye’de kadın oyuncuların ilk kez göründüğü, ilk konulu Kurtuluş Savaşı filmi olan 1923 yapımı “Ateşten Gömlek”, ilk sesli film, ilk ortak yapım, ilk şarkılı melodram olan 1931 yapımı “İstanbul Sokaklarında” ve ilk köy filmi olan 1932 yapımı “Aysel Bataklı Damın Kızı” gibi birçok ilki gerçekleştirdi.

Türkiye’deki filmlerinin yanı sıra 1920’de Almanya’da, 1926’da ise Sovyetler Birliği’nde bir dizi film çeken Ertuğrul’un Kiev’de çektiği diğer filmi ise “Spartaküs”tü. “Spartaküs” halen kayıp.

‘Tamilla’

Antalya Altın Portakal Film Festivali Özel Gösterim

SSCB | 1927 | 41’ | Siyah&Beyaz | Sessiz

Yönetmen: Muhsin Ertuğrul

Senaryo: Maria Moraf (Ferdinand Duchêne’nin aynı adlı romanından) |

Görüntü Yönetmeni: Alexander Stanke, Yuriy Tamarskiy |

Sanat Yönetmeni: Heinrich Beisenherz | Oyuncular Anna Zarzhitskaya, Mykola Kuchinsky, Matvei Liarov, Hakkı Ali-Zadeh, İvan Kapralov, Silenchuk, Tatiana Tarnowska, О. Nazarova, Boris Shelestov-Zauze | Yapım Vufku (Odesa) | Dağıtım Dovzhenko Centre

Tamilla, daha küçük yaşta başlık parası karşılığı tüccar Lahraş’la sözlendirilir. Lahraş’ın üç yıl sürecek bir ticari sefere çıkmasını fırsat bilen Tamilla’nın babası bu kez onu Prens Akli ile evlendirir. Lahraş’ın seferden erken dönmesiyle işler karışır. Kadının bir meta gibi alınıp satıldığı bu ortamda, erkekler arasındaki pazarlık elbette Tamilla’yı daha da kötü bir sona doğru sürükleyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar