‘Muhammed’ Türkiye’de gösterime girecek

‘Muhammed’ Türkiye’de gösterime girecek

Muhammed peygamberin çocukluğunu konu alan “Muhammed” filminin basın mensuplarına özel gösterimi, İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Ferheng Sineması’nda yapıldı.

muhammet22İranlı yönetmen, yapımcı ve senarist Mecid Mecidi, İran’ı Oscar ödüllerinde temsil edecek “Muhammed” filminin yurt dışında ilk olarak Türkiye’de gösterileceğini, görüşmeler için yarın Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Vedilen bilgiye göre film Endonezya, Singapur, Malezya, Sri Lanka ve diğer İslam ülkeleriyle, Avrupa ve Amerika’da da gösterilecek.

Hindistan ve Suudi Arabistan’da filmin yasaklanmasıyla ilgili Mecidi, “Onların yasaklamasını anlıyorum. Fakat Mısır’da El-Ezher ve bazı Hindistanlı alimleri anlayamıyorum. Biraz acele hüküm verdiler. Filmi bir yerde birlikte seyredelim sonra tartışalım. Görmedikleri halde film hakkında hüküm verenler doğru yapmıyor” dedi.

Mecidi ayrıca şunları aktardı:

Bu filmi Sünni ve Şia kaynaklarından istifade ederek kurguladık. Yakın geçmişte Türkiye’de önde gelen ehli sünnet alimlerinden Prof. Dr. Hayrettin Karaman’la filmi birlikte izledik. Kendileri filmi çok beğendiklerini ve İslam dünyasıyla ilgili yeni bir pencerenin açılmasına vesile olacağını ümit ettiklerini ifade ettiler. Filmin çekildiği platoyu otuz sene sonrası için kurduk. Hz. İsa hakkında Batı dünyası 200 film yaptı. Hz. Musa hakkında da yaklaşık 20 film çekildi. Buda’yla ilgili 42 film sergilendi. Ama biz gaflette bulunduk. Bundan önce sadece Peygamberimizle ilgili 42 yıl önce Mustafa Akkad tarafından çekilen film vardı. İslam dünyası bu konuyu çok ihmal etti. Bundan sonra da Peygamberimizi anlatan filmler yapılmalı. Biz tüm İslam ülkelerine bu konuda çağrıda bulunuyoruz. Gelin, Peygamber hakkında yapılacak daha çok çalışma var diyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal