Muhalif liglerde homofobi tartışması

Muhalif liglerde homofobi tartışması

Futbol dünyası, dışarıdan bakanlar için her geçen gün daha karanlık bir tablo çiziyor. Bundan yaklaşık bir yıl önce, bir grup Galatasaray taraftarı, Münevver Karabulut’un katili Cem Garipoğlu’nun fotoğrafının da olduğu, “Herkes keser sevdiğini” yazılı bir pankart hazırlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda bir grup Fenerbahçe taraftarı, kadın mankene Galatasaray forması giydirip yaktı. Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ise “Gerekirse adam gibi ölürüz, kadın gibi yaşamayız” diyerek tepkileri üzerine çekti. Şike davalarından, görkemli stat karşılaştırmalarından ve transfer haberlerinden başını kaldıramayan taraftarlar, artık zaferin ne cesaretle, ne inançla, ne çok çalışmayla; sadece ve sadece daha fazla parayla ve ilişkiler ağıyla geldiğinin ne kadar farkında bilemiyoruz ama görünen o ki taraftarlar “delikanlılık” ispatı için yoğun bir çalışma halinde.

Onları görenlerin “gerçek futbol, taraftarlık bu değil” sitemi ise her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Peki gerçek olan hangisi?

Kimisi oyuncu, kimisi taraftar olan bir grup muhalif futbol sevdalısı, endüstrinin “oyun”un güzelliğini gölgede bıraktığını düşünüyor ve bu soruyu alternatif taraftar grupları ve ligler yaratarak cevaplıyor. İstanbul’da bir seneyi aşkın bir süredir toplanan ve düzenli olarak maç yapan Karşı Lig, her cumartesi “güzel oyun, dürüst oyun” sloganıyla toplanıyor, üçüncü sezonunda ismini “Savaşa Karşı Lig” olarak belirledi. 10 maddelik manifestolarının bir maddesinde, hem ideolojilerini, hem de etik kurallarını açıklıyorlar: “Karşı Lig kazanmayı ve kaybetmeyi ya da hayatlarımızda bazen hâkim olan eşitlik misali beraberliği olağan sonuçlar ve haller olarak görür. Mağlubiyete öfkelenmez, üzülür. Galibiyetle coşar ama bunu mağlup olanı ötekileştirmeden yapar.”

Karşı Lig, karma takımlardan oluşuyor; takımların her kadroda en az üç, her maçta sahada en az bir kadın bulundurması zorunlu, ayrıca “eş kaptanlık” sistemi uygulanmakta. Cinsiyetçi sloganlara kesinlikle geçit verilmiyor. Ankara’daki Özgür Lig’de de benzer kurallar geçerli. Her iki ligde de çoğunluğu LGBTİ bireylerden oluşan iki takım mevcut; Ankara’da Sportif Lezbon, İstanbul’da ise Queer Park Rangers.

homofobik2

Atletik Dildoa: ‘Maç yapamadığımız devrim, bizim devrimimiz değildir!’

İstanbul’da endüstriyel futbola karşı toplanmaya başlayan Öteki Lig de, “toplum tarafından öteki hissettirilen farklılıklarıyla, farkındalıklarıyla dayanışmada ve direnişlerde birbirine omuz verenlerin ligidir” sözleriyle yola çıkmıştı. Şişli Kurtuluş’ta bir süredir haftalık olarak maç yapan, yine çoğunluğu LGBTİ’lerden oluşan bir grupla ilişkiye geçtiler. Grup yaklaşık altı aydır bir araya geliyordu ve henüz hiçbir lige dahil olmamıştı. Öteki Lig’den gelen teklif karşısında çok heyecanlandılar ve isim arayışına başladılar. Ancak çok severek seçtikleri esprili isimleri, ligdeki pek çok takımı rahatsız etti: Atletik Dildoa.

İsim, ligdeki her takım için değil ancak çoğu takım için ciddi bir tartışma konusuna dönüştü. Karşı çıkan takımların en sık kullandığı argümanlardan biri, ligde yer alan takımlardan birinin Nesin Vakfı çocuklarından oluşması ve bu ismi çocuklara açıklayamayacakları oldu. Bunun dışında ismin “yapay penis” referansını da cinsiyetçi bulduklarını ifade ettiler. Atletik Dildoa üyeleri, buna karşı yaptıkları ilk açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“(…) Bu noktada cinsiyetçilik ve cinselliğin birbirinden çok farklı olduğunu belirtmek istiyoruz. Altını çizmek gerekir ki, LGBTİ hareketi olarak bizlerin mücadelesi hak eşitliğiyle sınırlı değildir, bunun ötesinde cinsel özgürlüğü hedefler. Cinselliğin ayıp ve konuşulamaz bir şey olduğu fikrini, pek çok sorunun kaynağı olarak görür. Başka bir deyişle, cinsellik bizim mücadele biçimimizdir. Dolayısıyla cinselliği ifade edişimizde toplumsal hassasiyetlere göre hareket etmek, verdiğimiz mücadelenin tam tersi olacaktır.”

Bu açıklama Öteki Lig’deki çoğu takımı tatmin etmedi ve ligdeki tüm takımların yaptığı oylama sonucu çıkan kararda, Atletik Dildoa’nın ismini değiştirmediği takdirde ligde yer alamayacağı söylendi. Bunun üzerine takım, bir açıklama daha yayımladı:

“Yanımızda olan takımları tenzih ederek, bu kararın bir sansür olduğunu ve Öteki Lig’in bu noktada sansürden yana durduğunu belirtiyoruz. Zaten yaşamımızın her alanında varoluşumuzun önünde engel olan o muğlak ve baskılayıcı ‘toplum hassasiyeti’ ifadesinin burada da karşımıza çıkması, mücadelemizin temel araçlarından biri olan mizahın bu denli tahammülsüzlükle karşılanması, burada ötekileştirilen taraf bizken bir grubun mağdur diline sarılarak bu isimden (!) zarar gördüğünü ifade etmesi bizi en hafif tabirle hayal kırıklığına uğrattı.(…) Atletik Dildoa olarak, bu kararı tanımadığımızı ve ismimizi değiştirmeyeceğimizi, tüm bu olanlar sebebiyle de Öteki Lig’den çekildiğimizi duyuruyoruz.”

homofobik3

Azadî: ‘İroni dili ve eylemselliği nereye kadar devam edecek?’

Öteki Lig, konuyla ilgili suskunluğunu koruyor fakat lig içindeki takımlardan Azadî, karşı bir açıklama yayımladı:

“Bizler takım olarak ve takımın bireyleri olarak, tekrar ifade ediyoruz; tercihlerin ve söylemlerin bireyin kendi yaşam alanı içerisinde var olması ile hiç ilgilenmiyoruz. O insanların yaşam alanına bir müdahale haline ise ilk tepkiyi biz veririz.(…) Dün yaşadığımız olayda da ‘ironi’ yapıldığı, göndermeler yapıldığı vurgusunu yine anlamlı buluyoruz, ama bizler bu ironinin kendi yapımızla (Azadî) ters düştüğü konusunda fikir birliğindeyiz. Aynı şekilde şu kaygıyı da yaşıyoruz; bu ironi dili ve eylemselliği nereye kadar devam edecektir?”

Atletik Dildoa, Öteki Lig’de yer alamadı ancak hem bu lig hem de diğer liglerden takımların desteklerini aldı. Öteki Lig’den Kontratak, bu haftaki maçına Atletik Dildoa ile dayanışan “Biz size kullanmayın demiyoruz, evde kullanın ama burada dillendirmeyin” yazılı ironik bir pankartla çıktı. Ankara’dan Beygirgücü isimli takım Facebook hesaplarından paylaştığı “Orası ‘orası’ değilse ne olmuş? Oyuna devam! Yanınızdayız!..” mesajı ile takımı selamladı. Henüz bir lige dahil olmasalar bile, Öteki Lig’den Kontratak, Molotop, Aris Antifa ve Gazi Mahallesi; Karşı Lig’den Queer Park Rangers, Kuzguncuk Bostan Celtics, Beleştepe ve Livorno; Özgür Lig’den Sportif Lezbon ve Beygirgücü, Atletik Dildoa’ya maç teklifi götürdü. Maç tekliflerini memnuniyetle kabul eden Atletik Dildoa, her salı Kurtuluş’ta kendi aralarında maç yapmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal