Mozart’ın gizli eseri dünyada ilk kez Türkiye’de seslendirilecek

Mozart’ın gizli eseri dünyada ilk kez Türkiye’de seslendirilecek

Mozart’ın orkestrasyonunu yazdığı, dostu ve hamisi olan Flütist Johann Baptist Wendling’in konçertosu, yaratılışından 239 yıl sonra dünyada ilk kez Türkiye’de seslendirilecek.

Aktarıldığına göre, Mozart hakkındaki akademik çalışmalarıyla tanınan Avusturya Tutti Mozart  Orkestrası, Mozart’ın ve annesinin mektuplarında bahsettiği, ancak 239 yıldır gizli kalmış konçertoyu İsviçre’deki bir kütüphanede bularak gün yüzüne çıkardı.

İki asır boyunca kimsenin ulaşamadığı, seslendirilmeyen ve kayda alınmayan konçerto, tarihte ilk kez Türkiye’de 7. Şefika Kutluer Festivali’nde seslendirilecek. 2 Aralık’ta Zorlu PSM’deki konserde Avusturya Devlet Kültür Nişanı sahibi Şekifa Kutluer’e Şef Vinicius Kattah yönetimindeki Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrası eşlik edecek.

Aynı konser 4 Aralık’ta Ankara’da 7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali programında Nâzım Hikmet Konser Salonu’nda tekrarlanacak. Söz konusu eserin dünyadaki ilk kaydının yer aldığı CD ise şef Viniciua Kattah yönetimindeki Tutti Mozart Orkestrası eşliğinde, Şefika Kutluer’in yorumu ile, 2017 yılı başında dünya çapında raflardaki yerini alacaktı.

‘Kayıp eser’ hakkında

Mozart 21 yaşında iken annesi ile birlikte Mannheim’da Johann Baptist Wendling’e konuk olmuştu. Mannheim Senfoni Orkestrası’nın baş flütçüsü olan ve aynı zamanda beste yapan Wendling varlıklı ve çok itibarlı idi. 5 yaşından itibaren harika besteler yapan ve ailesi ile tüm Avrupa’yı dolaşarak herkesi kendine hayran bırakan Mozart ise maalesef mesleğinden para kazanamıyordu. Wendling’in Mozart’a kol kanat gerdiğini, onu evinde misafir ederek beste yapabileceği piyanolu bir odayı ona tahsis ettiğini biliyoruz. Mozart’ın annesi, eşine yazdığı mektuplarda, Wendling’i övgülere boğmuş ve Wendling’in Mozart’ı oğlu gibi kabul ederek ona sahip çıkmasından duyduğu mutluluğu vurgulamıştı. Yoksullukla boğuşan Mozart’ın Wendling’e misafir olduğu o yıllarda, Wendling’in – itibarlı dostları vasıtasıyla – Mozart’a sipariş besteler verilmesini sağlaması sayesinde, Mozart biraz para yüzü görmüş ve insanlık yüzlerce yıl keyifle dinlenecek müthiş bestelere sahip olmuştu. Bu eserler arasında flüt repertuarının en önemli eserlerinden sayılan konçertolar ve birçok kuartet vardır. Mozart Wendling ailesine minnettarlığını göstermek için bayan Dorothea Wendling’e Ilia Operasının bir aryasını (K.486a) ithaf etti ve Wendling’in kızı Auguste’nin çalıp söylemesi için piyano eşliğinde 2 Ariettas (French ariettas with piano accompaniment (K.307 and K.308) yazdı.   

Wolfgang Amadeus Mozart babası Leopold’e yazdığı mektuplarda Johann Baptist Wendling’e yaptıklarından ötürü karşılık ödemek istediğini ancak Wendling’e hediye edebilecek tek şeyin müziği olduğunu, elinden başka bir şey gelmediğini belirtmektedir. Her şey Mozart’ın babasına 22 Kasım 1777 tarihinde Mannheim’den yazdığı mektupla başladı: Mektubunda şöyle diyordu genç Mozart babasına : “… mektubunuz bugün öğlen saatlerinde elime geçti, evde değildim, Wendling’in orkestra eşliğini yazdığım konçertosunun provası için Cannabich’deydim. Bugün saat 6’da gala konseri gerçekleşecek….” Ve işte bu mektup yüzünden bu konçerto KV 284e katalog sayısını almıştır, tüm yazılan Mozart biyografi ve çalışmalarında bu konçerto kayıp ve belirlenememiş olarak ilan edilmiştir. Yani Mozart Wendling’e aslında çok değerli bir hediye vermiş ve Wendling’in bir melodisinin orkestrasyonunu yaparak bir flüt konçertosu ortaya çıkarmıştır. 

Viyana’daki “Tutti Mozart” grubu Mozart hakkında yaptıkları akademik çalışmalarla ünlenmiş bir müzisyen grubudur ve Tutti Mozart isimli orkestraları ile yıllardır Mozart’ın eserlerini seslendirmektedirler. Tutti Mozart ve şefleri Vinicius Kattah uzun yıllardır polis hafiyeliği titizliğinde yaptıkları araştırmalar sonucunda Mozart’ın ve annesinin mektuplarında bahsettikleri eserin, Wendling’in bir melodisi üzerine Mozart’ın yazdığı ve Wendling’e bıraktığı flüt konçertonun izini sürmüşler ve geçtiğimiz aylarda bu 239 yıldır hiç çalınmamış konçertoya ulaştıklarını söylemektedirler. Tutti Mozart’ın teorisine göre “Wendling Flüt Konçertosu” olarak ortaya çıkan esere, Mozart, yapılanlara bir karşılık olması için, imzasını atmamıştır. Ve bu eser 239 yıldır tarihin karanlık raflarında kalmış, İsviçre’deki Kütüphane’de bulununcaya kadar kimse tarafından seslendirilmemiş ve kayda alınmamıştır.

 

Kaynak: Konserin sponsoru NEF

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal