Mozaik, 35 yılın ardından aynı kadroyla İstanbul Caz Festivali’nde

Mozaik, 35 yılın ardından aynı kadroyla İstanbul Caz Festivali’nde

1980’li ve 90’lı yılların özgün gruplarından Mozaik, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 29 Haziran – 18 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 26. İstanbul Caz Festivali’nde konser verecek.

35 yılın ardından aynı kadroyla konser verecek olan grup, 1983-1995 kadrosundan Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim, Mehmet Taygun, Timuçin Gürer, Serdar Ateşer, Mehmet Tütüncü, Ezel Akay, Yağız Üresin ve Gevende’den Gökçe Gürçay ile sahnede olacak. Erkan Oğur ile Ceylan Ertem de Mozaik’e konuk sanatçılar olarak eşlik edecek.

Grubun ağırlıklı olarak kendi bestelerini seslendireceği konser 17 Temmuz akşamı saat 19.00’da Zorlu PSM Platinum Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Mozaik hakkında:

12 Eylül darbesinin ardından dönemin kasvetli atmosferinde ortaya çıkan Mozaik, 1983 yılında verdiği ilk konserle kariyerine başladı. Mozaik, aynı dönem benzer fikir ve enstürmantal tarzları benimsemiş Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi ve Ezginin Günlüğü ile beraber dörtlü olarak bilindi.

Grup alışılagelmişin dışında daha çok deneyselliği ön plana çıkararak müzik üretti. Dünyanın çeşitli yerlerinden farklı kültürlerin şarkılarını, folk türündeki şarkıları ve balladları kendine özgü bir tarzda harmanladı, çokseslilik ön plandaydı. 1983’ten 1995’e kadar süren müzik serüveninde caz, pop-caz, klasik batı müziği, rock, senfonik rock ve çağdaş müzikle beraber Anadolu’ya özgü ezgileri de harmanlayarak ortaya evrensel bir müzik tarzı çıkardı. Hem çağdaş hem oryantal tarzda Türkçe şarkılar bestelediği gibi, enstürmantal eserler de üretti.

Grup 1983-87 yılları arasındaki her konseri için bir defalığa mahsus bir tema belirleyerek, o tema ruhunu anlatan repertuvar dergileri hazırladı ve bunları konser öncesi seyirciye dağıttı.

Mozaik kariyerinde, 12 Eylül’ün ardından ağır yaşam koşulları gölgesinde, kasetlerin üzerine kaydedilerek piyasaya sunulan ve çeşitli kültürlerin daha çok folk ağırlıklı şarkılarından oluşan konser albümü “Ölümden Önce Bir Hayat Vardır” (1983), bütünsel bir yaratıcılıkla deneyselliği oldukça ön plana çıkaran albüm“Ardından” (1985), Frank Zappa, King Crimson gibi kült isimlerin çağdaşlığı yakalayan “Çook Alametler Belirdi” (1988) ve “Plastik Aşk” (1990) albümlerine imza attı. Ayrıca 1991 yılında bağımsız bir Alman yapım şirketinin hazırladığı “The Other Side of Turkey / Türkiye’nin Öteki Yüzü” isimli seçkide Bulutsuzluk Özlemi, Bülent Ortaçgil &Erkan Oğur ile birlikte Mozaik’te yer aldı.

Mozaik 2014 yılında, 1983-1995 yıllarında yayımladığı dört kasedi “Külliyat” isminde CD olarak Ada Müzik’ten çıkardı. Altı CD’den oluşan albümün iki CD’si, grubun kariyeri boyunca konser kayıtlarından prova kayıtlarına kadar teyp ile kaydedilmiş çalışmalarından oluşuyor. Seçkide gün yüzüne çıkmamış bestelerde yer alıyor.

Mozaik, “Ölümden Önce Bir Hayat Vardır” konserinin şarkılarını halen söylese de, 2019 konserleri repertuvarının ağırlığını grubun kendi besteleri oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal