‘Monet’nin Bahçesi’ evinizde

‘Monet’nin Bahçesi’ evinizde

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), “Monet’nin Bahçesi – Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar” adlı sergiyi çevrimiçi erişime açtı.

Fransız ressam Claude Monet’nin eserlerinin yer aldığı sergi, sanatçının dünyadaki en büyük koleksiyonuna sahip olan Musée Marmottan Monet (Paris) işbirliğiyle SSM’nin kuruluşunun onuncu yılında, 9 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013 tarihleri arasında ziyarete açılmıştı.

“Ressam olmayı belki de çiçeklere borçluyum” diyen sanatçının olgunluk döneminin ana teması Giverny Bahçesi’ne odaklanılan sergi Monet’nin bahçe tutkusunu ve aile yaşamını yansıtan eserlerinden oluşuyor.

Pourville, Kumsal Günbatımı, 1882

Sergide sanatçının Giverny Bahçesi’ndeki evi, geç dönem bahçe manzaraları, nilüferler ve ünlü Japon köprüsü tablolarının yanı sıra, yakın arkadaşı ressam Auguste Renoir imzalı Monet ve eşi Camille’in portreleri, kişisel eşyaları ve fotoğrafları da yer alıyor.

“Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar” çevrimiçi sergisi sanat tarihinde bir dönüm noktası olan Monet’nin üretimine ayrıntılı bir bakış sunmayı amaçlıyor. Ayrıca sergi aracılığıyla Monet’nin, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan sanat yaşamında sergilediği yenilikçi yaklaşımlarıyla, 1940 ve 50’lerin geleneklere karşı gelen genç sanatçılarına ilham veren kimliği görünür kılınıyor.

Nilüferler, 1914

Öte yandan sergi kapsamında hazırlanan çocuklara yönelik oyunlar da çevrimiçi erişime açıldı. Etkinliklerde çocuklara Monet ve empresyonizm (izlenimcilik) akımı hakkında bilgi vermeyi amaçlayan çizim ve boyama alıştımaları yer alıyor.

“Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar” sergisine SSM’nin internet sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal