Mithat Alam Film Merkezi’nin Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi erişime açıldı

Mithat Alam Film Merkezi’nin Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi erişime açıldı

Mithat Alam Film Merkezi, Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi kapsamında 75 sinema emekçisiyle yaptığı söyleşileri online erişime açtı.

Sinemaya emek veren isimlerle yapılan bir sözlü tarih çalışması olarak nitelenen Görsel Hafıza Projesi arşivinde Memduh Ün, Tunç Başaran, Tomris Giritlioğlu, Safa Önal, Duygu Sağıroğlu gibi usta yönetmenlerden Vedat Türkali, Bülent Oran, Tarık Dursun K. gibi senaryolarıyla Türkiye sinemasını derinden etkilemiş yazarlara; Filiz Akın, Tuncel Kurtiz, Lale Belkıs, İzzet Günay, Fikret Hakan gibi yıldız oyunculardan Giovanni Scognamillo, Nijat Özön ve Rekin Teksoy gibi sinema tarihçilerine 75 sinema emekçisiyle yapılmış uzun soluklu sohbetler yer alıyor.

Mithat Alam Film Merkezi, 2005 yılından beri yürüttüğü “Görsel Hafıza Projesi”nin özet filmlerini, kuruluşunun 20’nci yılı vesilesiyle dijital ortama aktardı.

2005 yılında çalışmalarına başlanan ve büyük oranda gönüllü öğrencilerin çabalarıyla yürütülen Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi kapsamında kayıt altına alınan ve kurgulanan söyleşilerden hazırlanan özet filmler 25 farklı DVD’de toplandı.

Dijital arşive şuradan ulaşılabilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal