Mısırlı milletvekili: Necib Mahfuz hapse atılmalıydı

Mısırlı milletvekili: Necib Mahfuz hapse atılmalıydı

Mısırlı bir milletvekili, Pazartesi günü yayıncılık suçları ile hakkında bir yasanın düzenlenmesi ile ilgili yapılan bir tartışmada, 2006 yılında hayatını kaybeden Nobel ödüllü yazar Necib Mahfuz’un geçmişte kamu ahlakını ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanması gerektiğini söyledi.

Meclis üyesi Abul-Mati Mustafa, Pazartesi günü Mısır Ceza Yasası’na 178. Madde’nin eklenmesi teklifini reddeden Anayasa ve Yasama İşleri komitesindeki çoğunluktan biriydi.

Değerlendirilen teklif, kamu ahlakını ihlal eden içeriğe sahip materyaller üretenlerin iki yıla kadar hapsini şart koşan yasanın değiştirilmesini öneriyordu. Varolan yasanın yerine cezanın 5000 ile 50.000 Mısır lirası (950-9500 lira) ile sınırlandırılması teklifi yapıldı.

Parlamento üyesi Ahmed Said’in Mahfuz’un “Şeker Sokağı” ya da “Şevk Sarayı” gibi eserlerinin de hayli cesur temalara sahip olduğunu hatırlatması üzerine, Mustafa Nobel ödüllü yazarın bu romanları dolayısıyla yargılanması gerektiğini ancak “kimsenin o dönemde bir dava başlatmadığını” söyledi.

Mustafa aynı zamanda yasanın kamu ahlakını korumayı ve kamu düzenini sağlamayı vurguladığını hatırlattı.

2006 yılında 94 yaşındayken ölen Mahfuz, 1988 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Mısır son zamanlarda ifade özürlüğüne yönelik davaları nedeniyle gündemde. Tanınmış şair Fatima Naoot’a, sosyal medya hesabından Kurban Bayramı’nnı eleştirdiği için dava açıldı. Romanı müstehcenlikle suçlanan Ahmed Naji ise iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Egypt Independent

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal