Mısır’daki Gize Piramitleri ilk kez çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapacak

Mısır’daki Gize Piramitleri ilk kez çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapacak

Mısır’daki 5 bin yıllık Gize Piramitleri ilk kez çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergideki çalışmalar Antik Mısır’ın sanatçılar üzerindeki kalıcı etkilerini yansıtacak.

Birçok mite, tarihi hikâyeye olduğu gibi bilim kurgu ve fantastik eserlere bile ilham veren Gize Piramitleri bu kez bir çağdaş sanat sergisiyle gündemde. UNESCO Kültür Mirası listesindeki alanda “türünün ilk örneği” diye duyurulan “Forever is Now” (Daimi Şimdidir) sergisinde Mısırlı ve uluslararası sanatçıların eserleri Gize platosundaki bir parkura yayılarak sergilenecek.

Mısır sanatını tarihi alanlarda düzenlenen sergilerle tanıtmayı amaçlayan Art D’Egypte kurucusu Nadine Abdel Ghaffar, “Bu sergi insanlık için bir umut göstergesi ve zamana meydan okuyan bir medeniyete mütevazı bir övgü” diyor. Ghaffar, sergiye katılacak sanatçıları bağımsız bir küratör ve danışman Simon Watson ile birlikte seçecek. Mısırlı arkeolog Zahi Hawass da sergi rotası hakkında tavsiyelerde bulunacak.

Mısır’ın UNESCO Ulusal Komisyonu ve Mısır Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen sergi 23 Ekim 2021’de başlayacak, Kasım 2021 ortalarına kadar devam edecek.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal