Mısır’da mumyaların yeni müzeye taşındığı törenin maliyeti yaklaşık 10 milyon TL

Mısır’da mumyaların yeni müzeye taşındığı törenin maliyeti yaklaşık 10 milyon TL

Mısır’da, 18 kral ve dört kraliçe mumyasının “Firavunların Altın Geçidi” olarak adlandırılan kortejle Kahire’deki müzeden Giza’daki yeni müzeye taşınmasının maliyetinin yaklaşık 10 milyon TL olduğu açıklandı.

Mısır’da hafta sonu 18 kral ve dört kraliçe mumyasının “Firavunların Altın Geçidi” olarak adlandırılan törenle Kahire’deki müzeden Giza’daki yeni müzeye taşındı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı milyonlarca dolarlık kortejle mumyalar, Kahire’den 5 km uzaktaki yeni Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne devlet töreniyle götürüldü. Törende Mısır kültürünü yansıtan özel tasarlanmış araç ve kortej ekibinin giysileri dikkat çekti.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, Mısır medyası Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, merak uyandıran törenin maliyetinin yaklaşık 10 milyon TL olarak aktardı.

17’inci Hanedan hükümdarı Seqenenre Taa II’den MÖ 12. yüzyılda hüküm süren Ramses IX’a kadar mumyalar, saltanatlarının kronolojik sırasına göre büyük bir sükse ile taşınmıştı. Aralarında, Antik Mısır Firavunu II. Sekenenre Taa, I. Seti, II. Ramses, V. Ramses IX. Ramses, VI. Ramses, Sekenenre, III. Tutmes, Hatşepsut, Meritamun ve Ahmose Nefertari de bulunduğu mumyalar için düzenlenen töreni çeşitli ülkelerden 150 televizyon kanalı canlı olarak takip etmişti.

Yeni müzenin maliyeti 38 milyon dolar

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, 18 kral ve dört kraliçe mumyasının “Firavunların Altın Geçidi” olarak adlandırılan kortejle taşınan Kahire’de yer alan Giza’daki yeni Medeniyeti Ulusal Müzesi’nin maliyetinin ise, 38 milyon dolara mal olduğunu açıkladı.

18 Nisan’da ziyarete açılacak

Mumyaların yolculuğu 40 dakika sürerken, her bir mumya sarsıntıya karşı emici özelliklere sahip altın renkli, nitrojen doldurulan koruyucularla taşınmıştı. Mumyaların 18 Nisan’da Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’nde turistlerin ziyaretine açılacağı ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal