‘Minari’nin Altın Küre Ödülleri’nde ‘yabancı film’ olarak kategorize edilmesi tepki topladı

‘Minari’nin Altın Küre Ödülleri’nde ‘yabancı film’ olarak kategorize edilmesi tepki topladı

Amerika’ya yerleşen Koreli bir aileye odaklanan “Minari”nin Altın Küre Ödülleri’nde “yabancı film” olarak kategorize edilmesi tepkileri beraberinde getirdi.

A24’un imzasını taşıyan “Minari”, 2020 Sundance Film Festivali’nden iki ödülle döndüğü günden beri adından övgüyle söz ettiriyor ve ödül sezonunda adı sıkça anılıyor.

FilmLoverss‘ın Variety‘den aktardığı habere göre, 1980’lerde Amerika’ya yerleşen Koreli bir ailenin hikâyesini anlatan film, son günlerde ise Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA)’nin aldığı manasız bir kararla gündeme geldi. Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden Altın Küre Ödülleri‘ni dağıtan Hollywood Yabancı Basın Birliği, yapım ekibinden anlattığı hikâyeye kadar her anlamda bir Amerikan yapımı olan Minari’yi ağırlıklı olarak Korece konuşulduğu için “yabancı film” olarak kategorize etti.

Lulu Wang: ‘Bu yıl ‘Minari’den daha Amerikan bir film izlemedim’

Hâliyle bu durum tepkileri de beraberinde getirdi. Lulu Wang, Phil Lord, Celeste Ng, Daniel Dae Kim gibi sinemacılar bu karara tepki gösterirken, “Minari”nin “en iyi film – drama” ödülü için değil “yabancı dilde en iyi film ödülü” için yarışmasını gerektiren kuralların değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin kuralları, bir filmin “en iyi film – drama” ya da “en iyi film – komedi/müzikal” ödülü için yarışabilmesi için diyaloglarının en az yüzde 50’sinin İngilizce olmasını gerektiriyor.

Geçen yıl “Elveda” (The Farewell) ile adından övgüyle söz ettiren Lulu Wang, Twitter’da yaptığı açıklamada “Bu yıl ‘Minari’den daha Amerikan bir film izlemedim. AMERİKA’da, Amerikan rüyasının peşinden koşan göçmen bir aileyle ilgili. Amerikalıları sadece İngilizce konuşan karakterler olarak tanımlayan bu zamanı geçmiş kuralları gerçekten değiştirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin bu kuralı geçtiğimiz yıl da gündeme gelmişti. Çünkü Akademi Ödülleri’nde en iyi film dalında Oscar kazanarak tarihi bir başarıya imza atan “Parazit” (Parasite), bu kural yüzünden Altın Küre Ödülleri’nde “en iyi film – drama” kategorisinde yarışamamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal