Mimar Sinan’ın eseri Haseki Külliyesi’nin bir kısmı kahvaltı salonuna çevrildi

Mimar Sinan’ın eseri Haseki Külliyesi’nin bir kısmı kahvaltı salonuna çevrildi

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2010’da restore edilerek müze olacağı açıklanan Mimar Sinan yapısı Haseki Külliyesi’nin bir bölümünün ‘Külli-ye’ adıyla kahvaltı salonuna dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Haseki Hürrem Sultan adına 1538-1551 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırdığı bilinen Haseki Külliyesi’nin bir bölümünün ‘Külli-ye’ adıyla kahvaltı salonuna dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

Karar‘dan Saliha Sultan’ın haberine göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2010’da restore edilerek müze olacağı açıklanan Mimar Sinan eserinin, bu şekilde kullanılmasına sosyal medyadan tepki gösterildi.

Twitter’da Önder Kaya adlı bir kullanıcının “Haseki Külliyesi’nin bir kısmını bir kahvaltı salonuna kiralanınca böyle bir tabela çıkmış ortaya” ifadeleriyle paylaştığı fotoğraftan yansıyan skandal görüntü sosyal medyada tepki topladı.

Kaya’nın paylaşımına daha önce Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde görev yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat şu ifadelerle tepki verdi:

“Vakıflarda 3 yıl çalışıp müzesini hazırlamıştım. Vitrini, Belgeseli, logosu, kitabı bile dahil bitmişti. Bu haldeyken Diyanet’e devredildi, 10 yıldır bahçesinde lahana yetiştiriliyor. Hayrat vakıf eseri kahvaltıcı olmuş çok mu?”

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2010’da İstanbul’da bulunan tarihi Haseki Külliyesi’nin restore edilerek müze yapılacağını açıklamıştı. Dönemin İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci tarafından yapılan açıklamada, şu bilgiler verilmişti:

“Restorasyona başladık. Aynı zamanda teşhir ve tanzim çalışmalarımız da devam ediyor. Çalışmalar bittiğinde bazı vakıf müzelerinde sergilenemeyen çini panolar, su damlalıkları, mezar taşları, kitabeler, Sakal-ı Şerif kutuları, rahleler, halılar, kilimler ve şamdanlar gibi eserlerin sergilenebileceği bir alan ortaya çıkacak.”

Sosyal medyaya yansıyan görüntünün ardından birçok kişi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tarihi esere sahip çıkılması çağrısında bulundu. Öte yandan külliyenin 1977’den bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet verdiği biliniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal