Michael Apted hayatını kaybetti

Michael Apted hayatını kaybetti

İngiliz yönetmen Michael Apted 79 yaşında hayata veda etti. Yönetmenin ölümünü temsilcileri doğruladı.

14 insanın hayatını takip eden “Up” adlı televizyon belgesel serisi ve “Madencinin Kızı” (Coal Miner’s Daughter) filmleriyle tanınan yönetmen Michael Apted, 79 yaşında yaşamını yitirdi.

Duvar’ın Hollywood Reporter’dan aktardığı habere göre, Apted’in öldüğünü doğrulayan temsilcileri, ölümüne dair herhangi bir detay paylaşmadı.

Apted’in yönetmenliğini yaptığı “Dünya Yetmez” (The World Is Not Enough) filminin tema müziklerini yapan Garbage grubu, yönetmenin ölümü üzerine Twitter hesabından yaptıkları paylaşımda Apted’i “keyifli, büyüleyici bir ruh” olarak tanımladı.

James Bond filminin tema müziklerini besteleyen ve Michael Apted ile üç farklı filmde daha birlikte çalışan besteci David G Arnold ise, Apted’le çalışabildiği için şanslı hissettiğini belirterek, “Michael ile aralarında Bond ve Narnia’nın da bulunduğu dört filmlik bir rodeoya çıkabildiğim için şanslıydım. Ondan daha güvenilir, komik, arkadaş canlısı ve en önemlisi nazik bir insan ile asla karşılaşamazsınız. Onu tanımış olduğum için çok mutluyum ve aramızdan ayrıldığı için çok üzgünüm” dedi.

56 yıldır devam eden “Up” serisi 1964 yılında yayımlanmaya başladı. Yedi yaşında olan 14 kişinin hayatını takip eden belgesel serisi, her yedi yılda bir güncellenerek bugüne kadar sürdü.

2003-2009 yılları arasında Amerikan Yönetmenler Birliği’nin (Directors Guild of America DGA) başkanı olarak görev yapan Apted, 1974 yapımı “Stardust”, 1977 yapımı “The Squeeze”, 1980 yapımı “Madencinin Kızı” ve 1999 yapımı James Bond filmi “Dünya Yetmez”in de aralarında olduğu çok sayıda filme imza attı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal