Mezopotamya Kültür Merkezi’nden 25 yıldır hizmet verdiği binayı boşaltması istendi

Mezopotamya Kültür Merkezi’nden 25 yıldır hizmet verdiği binayı boşaltması istendi

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 25 yıldır hizmet verdiği İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Tarlabaşı semtinde bulunan binasının boşaltılacağı belirtildi.

MKM’nin 25 yıldır hizmet verdiği Beyoğlu’ndaki binasının bugün boşaltılacağı belirtildi. MKM çalışanları konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Bize hiçbir açıklama yapılmadan sözleşmemiz varken ihaleye çıkarıldı. İhaleye üç defa çıkarıldı. Son ihaleyi biz kazanınca da iptal ettiler ve bugün de süre vermeden telefon açıp yarın (13 Ağustos) boşaltmamız istendi.”

Konuya ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı ise sosyal medya hesabından “MKM, yalnız Kürt kültürü değil, devletin yok saydığı bu toprakların farklı kültürleri için de az çalışmadı. 25 yıldır Beyoğlu’nda hizmet verdiği bina için yapılan ihaleyi 2 kez kazandı, iptal edildi. Hileli tahliye kararıyla boşaltılmasını kabul etmemiz mümkün değil. Kınıyoruz” paylaşımında bulundu.

Mezopotamya Kültür Merkezi hakkında:

Mezopotamya Kültür Merkezi (Navendên Çanda Mezopotamya) çalışmalarına 1991’de İstanbul’da başladı.

Kurumun açılışı Musa Anter, İsmail Beşikçi ve Feqî Hüseyin Sağnıç gibi isimlerin katılımıyla gerçekleşti.

Kürt kültürüne yönelik asimilasyon politikalarına karşı mücadele eden MKM, Ortadoğu halklarının kültürel değerlerini koruma ve geliştirmeye yönelik çalışmalar da yürütüyor. Faaliyetlerini Kürtçe’nin yanı sıra Türkiye’deki diğer halkların dillerinde de gerçekleştiren MKM bünyesinde birçok sanatçı ve topluluk üretimlerde bulunuyor. Kurumda dans, tiyatro, müzik kurslarının yanı sıra sinemacı ve yazarların katıldığı atölyeler de düzenleniyor.

Bugüne kadar çok sayıda MKM üyesi gözaltına alındı, tutuklandı ve işkence gördü.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal