Mersin’de şiddet kurbanı kadınlar anısına açılan sergideki resimler çalındı

Mersin’de şiddet kurbanı kadınlar anısına açılan sergideki resimler çalındı

Farklı ülkelerden 104 sanatçının şiddet kurbanı kadınlar anısına Mersin’in Hastane Caddesi’nde açtığı sergiye kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi ve 104 resimden 93’ü kayboldu.

Mersin Üniversitesi Plastik Sanatlar Topluluğu’nun, öldürülen Mersinli kadınlar ve Mersin’de öldürülen kadınlar anısına hazırladığı “Melekleri Öldürmeyin” sergisi 8 Mart’ta açıldı. Mersin Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde açılan ve büyük ilgi uyandıran sergide farklı ülkelerden 104 sanatçının eserleri yer aldı.

Sergiye kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendiği ve 104 resimden 93’ü kaybolduğu duyuruldu. Serginin düzenleyicisi Prof. Dr. Nurseren Tor, “Sergimize planlı bir saldırı oldu. Suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Prof. Dr. Tor şu açıklamalarda bulundu:

”Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Mersin Art 2021 etkinlikleri kapsamında Mersin’de katledilmiş kadınların anısına “Melekleri Öldürmeyin!” adlı sergi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 8-15 tarihlerinde sergilenmek üzere valilik izniyle Hastane Caddesi’nde (Kuvayi Milliye Caddesi) açıldı. Açık hava sergisinde 104 baskı resim sergilenmişti. Pandemi nedeniyle resimler cadde üzerinde havada asılarak sergilenmişti.

Dün akşam saat 21.00- 00.00 arasında itfaiye ekibiyle asılamayan birkaç eser sergilenmiştir. Her akşam geç saatlere kadar serginin başında durmuş ve teknik sorunlar varsa itfaiye ekipleriyle düzeltilmiştir. Bu sabah saatlerinde eserlerin yerinde olmadığı görüldü. Esnaflardan Zeynep Çeyiz mağaza çalışanlarından Özcan Demir’in ve sergiyi gezmeye gidenlerin beyanı üzerine caddeye geldiğimde sadece 11 resmin kaldığını gördüm. Ayrıca İtfaiye Amirliği de yeniden gidip eserlerin 11 tane olduğuna dair teyitlerini yeniden yaptılar ve tarafıma bildirdiler.

Bilindiği gibi Hastane Caddesi’nde , 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıl kutlamaları çerçevesinde Akdeniz Belediyesi, Mersin Üniversitesi İşbirliği ile ilk Uluslararası Myrna Art 2019, Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı nedeniyle ‘3 Ocak Bayramı’ kutlamaları kapsamında Uluslararası Mersin Art 2020 ve yine 14 Şubat kutlamaları çerçevesinde Uluslararası Aşk Art 2020 etkinliklerini gerçekleştirmiştik. Mersin’in kültürel, sanatsal kalkınmasına katkı sağlamak için ‘sanat’ı halkla buluşturmak amaç edinilmiştir. Mersin Üniversitesi Plastik Sanatlar Topluluğu misyonu gereği sanatı yaygınlaştırmak, sanatı toplumla buluşturmak ve nitelikli eserlerin yapılması ve sanatçı istihdamında gençleri ve fakültemizden mezun olan sanatçı adaylarını motive etmektir. Böylesi masum amaçlarla açılmış bu serginin de acı bir şekilde katledilmesini kınıyorum’.’

 

Kaynak: Mersin İmece Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal