Memet Ali Alabora, ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’ ile Avrupa turnesinde

Memet Ali Alabora, ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’ ile Avrupa turnesinde

Gezi Parkı eylemleri nedeniyle hedef gösterilmesinin ardından 2013 yılında Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan oyuncu ve yönetmen Memet Ali Alabora, altı yıl sonra ilk kez Türkçe bir oyunla Avrupa turnesinde sahnede olacak.

Artı Gerçek’ten Süheyla Kaplan’ın haberine göre, “Memleketimden İnsan Manzaraları”, Türkiye’nin dört bir yanından Avrupa ve dünyaya siyasi ve ekonomik nedenlerle göç etmiş insanları ‘sürgün’de bir araya getiriyor.

Yapımı Be Aware tarafından gerçekleştirilen, Philip Mackenzie’nin sahneye koyduğu tek kişilik oyun, Nâzım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı beş kitaplık epik şiirinin ilk kitabından oluşuyor. Oyun, 2020 Şubat ayından itibaren Avrupa’da ve dünyanın farklı yerlerinde turne yapacak.

1941 yılında İstanbul’da, Haydarpaşa Garı’nda başlayan eser, İstanbul’dan Eskişehir’e giden treni takip ederek, memleketin insan manzaralarını gözlerimizin önüne bir filmin sahneleri gibi taşır.

Yönetmen Philip Mackenzie düz yazı, şiir ve senaryo tekniklerini iç içe kullanan Nâzım Hikmet’in metnini sahneye göstermeci bir biçimde aktarmak istemediğini, ses ve ışığı kullanarak, Nâzım’ın dizeleri ile Memet Ali Alabora’nın sesini sahnede buluşturup, yeni bir dünya yaratmak istediğini söylüyor.

Oyun, adı da Nâzım’dan esinlenerek koyulmuş olan Memet Ali Alabora’nın, Nâzım Hikmet ve şiirleriyle yaşamının her döneminde kurduğu ilişkinin; düşünsel, duygusal ve kültürel kesişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. “Nâzım’ın şiiri ile arama mesafe koyarak ona nesnel bakmam imkânsız” diyen Alabora, bunun için yönetmen olarak Mackenzie’nin nesnelliğine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Mackenzie, Nâzım Hikmet’in sadeliği, berraklığı, ritmik tutumluluğu ve düz yazı, şiir, tiyatro ve sinema tekniklerini iç içe ustalıkla kullanışından çok etkilendiğini belirtiyor. O kadar ki kitabı okuduğu sırada yaratıcı yazarlık yüksek lisans tezini yazdığı için ve çok etkilendiğinden, okumayı bırakmak zorunda kaldığını aktarıyor.

Mackenzie, Alabora’nın kişisel yolculuğunu ve onun şairin yargılamalar, cezaevi, sürgün ve davalarla geçmiş ömrüyle kurduğu siyasal, tarihsel, kültürel bağları, bir bütün olarak duygusal bir paydaşlığa yerleştirerek tek kişilik bir oyuna dönüştürüyor.

Bir yol hikâyesi olan oyun yapımında da birçok yol hikâyesine tanıklık ediyor. Yapımda yer alan herkesin ayrı ayrı hikâyelerinin yanında, sürekli turne yaparak yollarda olmak için tasarlanan oyun, Türkiye’nin dört bir yanından Avrupa ve dünyaya siyasi ve ekonomik nedenlerle göç etmiş insanları ‘sürgün’de bir araya getiriyor. 1941’in insan manzaralarını anlatırken, bugün memleketlerinden uzak kalmış insan manzaralarına tanıklık ediyor.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından organize edilen “Memleketimden İnsan Manzaraları” (Birinci Kitap) adlı oyunun yönetmeni  Philip Mackenzie.

Oynayan: Mehmet Ali Alabora

Yapımcı: Akın Olgun

Işık Tasarımı: Andy Hamer

Ses Tasarımı: Murat Çelikkol

Poster Tasarımı: ME Design

Yapım Sorumlusu: Cihan Yılmaz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal