Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü, Barış İnce ile Neslihan Önderoğlu’nun

Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü, Barış İnce ile Neslihan Önderoğlu’nun

Melih Cevdet Anday Anma Günleri’nin 14’üncüsü, Milas Belediyesi tarafından 24-25 Ağustos tarihleri arasında Ören mahallesinde düzenlenecek. Anma günleri kapsamında düzenlenen edebiyat yarışmasının ödülü bu yıl, Barış İnce’nin kaleme aldığı “Sarsıntı” ile Neslihan Önderoğlu imzalı “Yeryüzü Yorgunları”na değer görüldü.

Her sene çeşitli dallarda düzenlenen edebiyat yarışmasında bu yıl roman türünde eserler rekabet etti. Yarışmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden toplamda 34 yazar katıldı.

Ataol Behramoğlu, Oğuz Demiralp, Turgay Fişekçi, Sadık Aslankara ve Asuman Kafaoğlu’ndan oluşan jüri, ödülü “Sarsıntı” ile “Yeryüzü Yorgunları” adlı eserler arasında paylaştırdı.

Yazarlar ödüllerini 24 Ağustos Cumartesi günü düzenlenecek törenle teslim alacak. Törenin ardından Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin, şiir ve müzik dinletisi ile sahnede olacak. Melih Cevdet Anday anmasının ikinci gününde ise saat 21.00’de Ali Altay konser verecek.

Barış İnce hakkında:

1982’de İzmir’de doğdu. İlköğrenimini İzmir Mustafa Reşit Paşa İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Uluslararası ekonomi dergisi BusinessWeek’te muhabirliğe başladı. 2007 yılında BirGün gazetesinde editör olarak işe girdi. Bu gazetede haber müdürlüğü, yazıişleri müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. BirGün Pazar’da öyküleri yayım­landı.

2013 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2014 yılında ise Tür­kiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın Başarılı Gazetecisi Ödülü’ne değer görüldü. Yedi Yetmiş çocuk edebiyat dergisini çıkardı. Bavul Dergi’de öykü ve denemeleri, BirGün gazetesinde makaleleri yayımlanıyor. “Neye Göre” adlı bir tiyatro oyunu bulunan İnce’nin ilk romanı “Çelişki” 2017 yılında yayımlandı.

Neslihan Önderoğlu hakkında:

İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Notos, Sarnıç, Kitap-lık, Sözcükler, Özgür Edebiyat, İzafi, Türk Dili, Öykü Teknesi, Ada gibi pek çok dergide öyküleri yayımlandı.

2012’de yayımlanan ilk öykü kitabı “İçeri Girmez miydiniz?” ile 2013 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü aldı. 2013’te ikinci öykü kitabı “Mevsim Normalleri”, 2014’te editörlüğünü yaptığı “Karla Karışık Kış Öyküleri Seçkisi”, 2015’te “Burada Öyle Biri Yok” ve “Geri Dön Hayat” adlı seçkilerini yayımlandı. Murathan Mungan’ın “Merhaba Asker” ve “Kadınlar Arasında”, çocuklar için Filiz Özdem tarafından derlenen “Bir Masal Anlat”, Haydar Ergülen tarafından derlenen “Bu Sefer Mavi”, Aslı Tohumcu ve Kutlukhan Kutlu tarafından derlenen “Güçoburlar” isimli öykü seçkilerinde öyküleri yer aldı. 2015’te üçüncü öykü kitabı “Filler ve Balıklar” ve gençlik romanı “Bana Sesini Bırak” yayımlandı. 2016’da gençlik öyküleri derlemesi olan “Mutsuz Palyaçolar Örgütü”, 2017’de “Ay Dolandı” isimli romanı yayımlandı.

Sarnıç Öykü dergisinin editörlüğünü yaptı. Günışığı Kitaplığı’nın ON8 Blog isimli sitesinde öykülerini yazmayı sürdürüyor. İstan­bul’da yaşamayan yazarın Uğur ve Berfin Ada adlı iki çocuğu var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal