Meclis’te görüşülecek sosyal medya düzenlemesinin ayrıntıları

Meclis’te görüşülecek sosyal medya düzenlemesinin ayrıntıları

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Özlem yaptığı açıklamada, düzenlemenin detaylarını açıkladı.

Zengin, düzenlemeye ilişkin yaptığı açıklamada, “1 milyondan fazla üyeye sahip sosyal ağ sağlayıcılarına yükümlülükler getiriyoruz. Türkiye’de temsilci oluşturulmasını istiyoruz” dedi.

“Kullanıcıların kişilik haklarının ihlali durumunda 48 saatlik bir süreç olacak” diyen Zengin, “Eğer cevap gelmezse 5 milyon TL ceza verilecek” ifadelerini kullandı.

Zengin ayrıca, Türkiye’de temsilci bulundurulmaması durumunda beş aşamalı yaptırım süreci olduğunu belirtti. Zengin’in açıklamaları şöyle:

“İnsanların yaptıkları eylemlerden dolayı neticelerine katlanması gerekiyor. Hakarete küfre son vermeyi hedefliyoruz. Kanunla birlikte yeni bir aktör oluşturuyoruz. Sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilci belirlemelerini istiyoruz. Bir muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz.

“2007’de bir kanun düzenlememiz var. Bu kanunun bazı maddelerine ilave ve değişiklik getiriyoruz.

“Birinci maddede sosyal medya ağ sağlayıcısı tanımı yapıyoruz. Bir milyondan fazla üyeye sahip sosyal ağ sağlayıcılarına yükümlülükler getiriyoruz. Türkiye’de temsilci oluşturulmasını istiyoruz. Kimdir bu temsilci, bunun ilan edilmesi ve şeffaf mekanizma oluşturulması ve adreslerinin belli olmasını mümkün kılmak.

“Eğer kişinin mahkemeye gitmeksizin bir ihlal düşünüyorsa, bir başvuru mekanizması oluşturmak ve temsilciden 48 saat içinde cevap bekliyoruz. Sebebinin de belirtilmesi gerekiyor.

“Yapılan başvurularda altı aylık sürelerle Türkçe raporlama istiyoruz. Raporlama olmazsa 10 milyon lira ceza olacak.

‘Beş aşamalı yaptırım süreci var’

“Eğer Türkiye’de temsilci bulundurmazlarsa beş aşamalı yaptırım süreci var. Biz bu sosyal ağların kapanması taraftarı değiliz. Birincisi 10 milyon lira idari para cezası ve 30 günlük bekleme süresi. Eğer yine olmazsa 30 milyon lira bir ceza olacak. Sosyal ağ sağlayıcılara üç aylık reklam vermeme cezası getirilecek. Bu da yerine getirilmezse kurum başkanı sulh ceza hakimliğine başvurabilecek ve yüzde 50 bant daraltma, yine hayata geçirilmezse yüzde 90 bant daraltma cezası verilebilecek. Bu mahkemelerin kararıdır. Eğer böyle bir karar verilirse erişim sağlayıcılar dört saat içinde bu kararı yerine getirecek.

“Eğer sosyal ağ sağlayıcı bu yaptırımın gereğini belirlerse para cezası 1/4 olarak tahsil edilecek ve reklam yasağı kalkacak.

‘Cevap gelmezse 5 milyon TL ceza verilecek’

“Kullanıcıların kişilik haklarının ihlali durumunda 48 saatlik bir süreç olacak. Eğer cevap gelmezse 5 milyon TL ceza verilecek.

“Hukuka aykırılığı tespit edilen sosyal ağ sağlayıcısında ortaya çıkan hak ihlalinde içerik kaldırılmazsa bundan görülen zarar kendisinden tazmin edilmesi istenecek.

“Bundan sonra verilebilecek kararda erişim engeli kararı ya da o içeriğin engellenmesi kararı da verilebilecek.

“İlgilinin talebiyle bazı internet siteleriyle isim eşleştirilmesi kaldırılacak.”

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal