MEB’in tepki çeken Diyarbakır tanıtım kitabı yayından kaldırıldı

MEB’in tepki çeken Diyarbakır tanıtım kitabı yayından kaldırıldı

MEB tarafından hazırlanan “Şehrimiz Diyarbakır” adlı tanıtım kitabı, gelen tepkiler üzerine yayından kaldırıldı. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü, söz konusu kitabın, Diyarbakır’ı çok iyi tanıyan “yazarlarca” yazıldığını iddia etti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından “2023 Eğitim Vizyonu” belgesi çerçevesinde bölge illerindeki ilkokullarda okutulmak üzere hazırlanan şehir tanıtım kitaplarında yer alan ifadeler, büyük tepkilere neden oldu. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “Şehrimiz Diyarbakır” adlı tanıtım kitapçığına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, kitapçıkta yer alan “Diyarbakır Ağzı ve Özellikleri” adlı konu başlığında, kentte konuşulan dilin Azerbaycan Bakü Türkçesine benzer olduğu ifadesine hiç değinilmedi. Kitapta yer alan “Şehrin Riskleri” adlı bölümde, cinsel istismar vakalarının karşılaşılabilecek riskler arasında olduğu ifadesine ilişkin ise genel bir tanımlama yapıldığı ileri sürüldü.

Yine söz konusu kitabın, Diyarbakır’ı çok iyi tanıyan “yazarlarca” yazıldığı iddia edilerek, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra yayına hazır hale getirileceği belirtildi.

Öte yandan, kitabın yeniden gözden geçirilmesi için MEB’e rapor gönderildi.

Kürtler ve Kürtçe dair kelime yok

214 sayfalık tanıtım kitabında, Kürtlere ve Kürtçeye dair kelimeye yer verilmezken, kentte konuşulan dilin Azerbaycan Bakü Türkçesine benzer olduğu ifade edilmişti. Yine Newroz’un “Nevruz”laştırıldığı kitapta, bu geleneğin Orta Asya’dan köklü bir gelenek olduğu belirtilerek, şehirde “Nevruz” bayramının, yumurta tokuşturma ve yemek dağıtma gibi etkinliklerle kutlandığı belirtilmişti.

‘Şehrin Riskleri’: Cinsel istismar

Kitapta yer alan “Şehrin Riskleri” adlı bölümde, cinsel istismar vakalarının karşılaşılabilecek riskler arasında olduğu belirtilerek, “Şehir, fırsatlar sunduğu kadar bazı riskler de içerir. Doğal afetler, şiddet, madde bağımlılığı, trafik kazaları, cinsel istismar şehirde karşılaşılabilecek risklerden bazılarıdır” ifadelerine yer verilmişti.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal