Maymun resimleri, Bronz Çağı’ndaki geniş etkileşimin göstergesi

Maymun resimleri, Bronz Çağı’ndaki geniş etkileşimin göstergesi

Bir Yunan adasında bulunan Bronz Çağı resmi, Asya’da binlerce kilometre uzaklıkta yaşayan bir maymunu betimliyor. Bulgu, uzak mesafelerle ayrılmış antik kültürlerin ticaret ve fikir alışverişinde bulunduğunu gösteriyor.

Söz konusu sanat eseri, Ege Denizi’ndeki Yunanistan’ın Santorini adasında yer alan Akrotiri’de, bir binadaki duvar resimlerinden biri. Akrotiri, MÖ 1600’lerde volkanik bir patlamanın sonucunda küllere gömülen Bronz Çağı’na tarihlenen Girit uygarlığının bir yerleşimi.

Resimlerin çoğu maymunları tasvir ediyor, ancak o zamanlar Yunanistan’da maymun yoktu. Maymunların çoğu, zeytuni babun gibi Mısır türleri olarak tanımlandı. Bu mantıklı çünkü Mısır, birkaç Ege adasına yayılmış olan Girit medeniyeti ile temas halindeydi. Ancak, diğer maymunları tanımlamak daha zordu.

Pennsylvania Üniversitesi’nden Marie Nicole Pareja, gizemli maymun resimlerini yeniden incelemek için primatologlarla bir araya geldi. Maymun resimlerinden biri göze çarpıyordu. Pareja, “Primatologlar bu duvar resmine baktıklarında, hepsi hemen bu bir langur dedi” diye belirtti.

Araştırma ekibi maymunu gri langur (Semnopithecus) olarak tanımladı. Ayırt edici kürkünün yanı sıra, maymunun kuyruğu karakteristik S şeklinde tutar vaziyette tasvir edilmişti.

Yunan adası Santorini’de Akrotiri’de gri langur maymunlarından oluşan duvar resmi.

Gri langurlar, Güney Asya’da şu anda Nepal, Butan ve Hindistan olan yerlerde ve özellikle de İndus Vadisi’nde yaşıyorlar. Bronz Çağı boyunca bu bölge, o zamanın en önemli topluluklarından biri olan İndus Vadisi Uygarlığına ev sahipliği yapmıştı. En parlak dönemi geçmiş olmasına rağmen, İndus Vadisi Medeniyeti, büyük şehirleri ve karmaşık su tedarik sistemleriyle döneminde hala gelişmiş sayılırdı.

Her nasılsa, maymun resmini yapan sanatçı gri bir langur görmüş olmalıydı. Ama nasıl? Minoslular İndus’u ziyaret etmiş miydi?

Pareja, “Gelecekte bir gün bu tür bir doğrudan temas için delil bulursak şaşırmam” dedi. Ancak şu anda doğrudan hiçbir kanıt yok. Ziyaretin tam tersi olması da mümkün ancak bunun için de kanıt yok.

Bunun yerine Girit Uygarlığı ve İndus, günümüzde Irak olan Mezopotamya bölgesinden bir başka Bronz Çağı medeniyeti üzerinden bağlantı sağlamış olabilir. Langurlar, hayvanat bahçeleri için Mezopotamya’dan ithal edilmiş olabilir.

Pareja, “Bu çok geniş kapsamlı, çok geniş alanlarla ilişkilerin ve ticaretin kanıtı” dedi.

Bronz Çağı’nda bile, görünüşte çok ayrı medeniyetler arasında çok fazla alışveriş yapıldığı görülüyor.

 

Kaynak: Arkeofili

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal