‘Mavi Bisiklet’ Berlin’de Kristal Ayı için yarışacak

‘Mavi Bisiklet’ Berlin’de Kristal Ayı için yarışacak

Bir çocuğun, büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayışını naif bir anlatımla beyazperdeye taşıyan “Mavi Bisiklet”, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Generation Kplus kategorisinde yarışmaya hak kazandı. Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in ilk uzun metrajlı sinema filmi “Mavi Bisiklet”, aynı zamanda dünya ilkgösterimi yapacağı festivalin, ana kahraman olarak çocuk ve gençleri konu alan kategorisinde Kristal Ayı Ödülü için yarışacak. Berlin Film Festivali bu yıl 11-12 Şubat tarihlerinde düzenlenecek.

Çalışmaları 2010 yılında başlayan ve çekimleri 2015 yılının başında, Konya-Akşehir’de gerçekleştirilen “Mavi Bisiklet”in tüm başrol oyuncuları civar köylerden seçilen ve uzun süre birlikte temel sinema eğitimi ve kamera önü oyunculuk üzerine çalışılan çocuklardan oluşuyor. Filmde başrolleri çocuk oyuncular Selim Kaya, Eray Kılıçarslan ve Bahriye Arın paylaşıyor.

2013’te Amsterdam Cinekid Co-Production Market “En İyi Proje Ödülü”nü kazanan “Mavi Bisiklet” aynı zamanda Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez “Film for Children” başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı.

Mavi Bisiklet - AfisFilm hakkında:

Annesi ve küçük kız kardeşi ile birlikte yaşayan 13 yaşındaki Ali; boş zamanlarında çalıştığı lastikçiden kazandığı haftalığı evin ihtiyaçları için annesine vermekte, bahşiş olarak aldığı birkaç lirayı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirmektedir. Ali’nin babası kasabadaki çiftlikte çalıştığı bir gün yaşamını yitirmiştir ama, cesedi tren yolunda bulunmuştur. Olayın tek şahidi ise çiftliğin kâhyası Salim’dir. Ali’nin platonik aşkı Elif, çocukların oyuyla seçilmiş okul başkanıdır. Ancak, Kahya Salim, kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula kaydettirir ve okul müdürü, kısa bir süre sonra Elif’in yerine okul başkanlığını Hasan’a verir. Elif’e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı bu yolda feda etmeye karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal