Martin Scorsese’den western film: ‘Killers of the Flower Moon’

Martin Scorsese’den western film: ‘Killers of the Flower Moon’

Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro’lu yeni filmi “Killers of the Flower Moon” hakkında konuşan Martin Scorsese, filmin western türünde olacağını açıkladı.

Geçen yıl “The Irishman”le her zaman olduğu gibi muhteşem bir filme imza atan Martin Scorsese, her ne kadar Oscar töreninden eli boş dönmüş olsa da içindeki sinema aşkını canlı tutmaya devam ediyor. Usta yönetmen, hiç zaman kaybetmeden bir süredir hazırlık aşamasında olan yeni filmi “Killers of the Flower Moon”un hazırlıklarına başladı.

Başrollerinde Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio‘nun yer aldığı film, James Gray tarafından sinemaya uyarlanan “The Lost City of Z”in de yazarı olan David Grann‘in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanıyor.

David Grann’in romanı, 1920-1925 yılları arasında o dönem dünyanın belki de en zengin insanları olarak bilinen Osage yerlilerinin yaşadıkları yerde petrol bulunmasının ardından sistematik bir biçimde katledilmesinin gerçek hikâyesini konu alıyor. Olayı araştıran birçok araştırmacının öldürülmesinden sonra FBI, davayı ele alıyor ve J. Edgar Hoover’ın çözmeye çalıştığı bu dava, Amerikan tarihinin en ölümcül komplolarından bir tanesinin ortaya çıkmasına vesile oluyor.

Martin Scorsese ile “The Wolf of Wall Street”, “Silence” ve “The Irishman” filmlerinde birlikte çalışan Rodrigo Prieto, filmin görüntü yönetmenliğini üstleniyor. Geçen aralık ayında Rodrigo Prieto, Scorsese ile birlikte bu filmin tonunu henüz belirlemediklerini belirten bir açıklama yapmıştı. Ancak kısa bir süre önce Premiere adlı Fransa’da yayın yapan bir internet sitesine açıklama yapan Martin Scorsese, filmin tonuyla ilgili önemli bilgileri açığa çıkartan dikkat çekici, bir o kadar da heyecan verici açıklamalara imza attı.

Scorsese’nin ilk western filmi olacak

Martin Scorsese, “Killers of the Flower Moon”un bir western filmi olarak çekileceğini belirtirken; filmdeki kovboyların hem atları hem de arabaları olacağını söyledi. Filmin konusuyla ilgili detayları da şu şekilde dile getiriyor:

“Olaylar, 1921-1922 yıllarında Oklahoma’da gerçekleşti. Bu film, beyaz insanların asla ilgilenmeyeceklerini düşündükleri topraklara sahip Amerikan yerlileri kabilesi Osage hakkında. Sonra orada petrol keşfediyoruz ve yaklaşık 10 yıl boyunca, Osage zengin insanların dünyası oluyor. Sonra, Yukon ve Colorado madencilik bölgelerinde olduğu gibi beyaz insanlar, Avrupalılar geliyor ve hepsi kayboluyor. Orada yeraltı dünyası öyle bir kontrole sahip ki, bir Amerikan yerlisi öldürmektense bir köpeği öldürdüğün için hapse girme olasılığın daha yüksek.”

Bununla beraber Scorsese, “Killers of the Flower Moon”daki hikâyenin zamansızlığını medeniyetler tarihi üzerinden verdiği örnekle açıklıyor. Bizi buna götüren zihniyet hakkında düşünmek çok ilginç olduğunu söyleyen Scorsese, “Killers of the Flower Moon” için “Medeniyetler tarihi Mezopotamya’ya kadar uzanır. Hititler başka bir kişi tarafından işgal edilir, ortadan kaybolurlar ve daha sonra asimile oldukları söylenir. Diğer kültürlerde iki dünya savaşı yoluyla yeniden üretilen bu zihniyetin görülmesi büyüleyici. Ve bence bu yüzden zamansız. Son olarak, çekmeye çalışacağımız film bu” yorumunu yapıyor.

Öte yandan konusuyla dikkat çeken filmin senaryosunu “Forrest Gump”, “The Insider”, “The Curious Case of Benjamin Button” ve “Munich” gibi filmlerle tanınan Oscar ödüllü senarist Eric Roth kaleme alıyor.

Çekimleri mart ayında başlayacak olan filmin 2021 yılında gösterime girmesi bekleniyor.

 

Kaynak: FilmLoverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal