‘Marriage Story’ ve ‘The Irishman’in senaryoları internet üzerinden yayımlandı

‘Marriage Story’ ve ‘The Irishman’in senaryoları internet üzerinden yayımlandı

Noah Baumbach’ın yazıp yönettiği “Marriage Story” ve Martin Scorsese imzalı “The Irishman”in senaryoları yayımlandı.

Sinema dünyasındaki yerini sağlamlaştırmak ve ödül sezonunda etkili olmak için usta sinemacılarla çalışmaya devam eden Netflix, bu yıl da iki önemli ismin yeni filmine ev sahipliği yaptı. Hem Martin Scorsese imzalı “The Irishman”, hem de Noah Baumbach’ın yeni filmi “Marriage Story”, Netflix ekranlarında izleyiciyle buluştu.

“The Squid and the Whale”, “Frances Ha” ve “Mistress America” gibi filmleriyle sinemaseverlerin gönlünde ayrı bir yere sahip olan, Amerikan bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Noah Baumbach’ın yazıp yönettiği “Marriage Story”, bir sanat yönetmeni ve onun oyuncu eşi arasında New York’tan Los Angeles’a kadar uzanan boşanma davasını odak noktasına alıyor. Birbirini hâlâ seven iki insanın yavaş yavaş birbirlerinden uzaklaşmasını son derece gerçekçi ve dokunaklı bir dille anlatan “Marriage Story” bu yılın en iyi filmlerinden biri olarak değerlendirilirken, filmin en beğenilen unsurlarından biri elbetteki senaryosu oldu. Baumbach, film için kaleme aldığı senaryoyla Altın Küre, Bağımsız Ruh ve Gotham ödüllerinde adaylık kazanmayı başardı. Baumbach’ın senaryosuyla Oscar adaylığı kazanmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci gibi usta isimlerin performanslarıyla unutulmaz bir filme dönüşen “The Irishman”in senaryosu ise “Schindler’s List”, “Gangs of New York” ve “American Gangster” gibi filmlerin Oscar ödüllü senaristi Steve Zaillian’a ait. Charles Brandt‘in “I Heard You Paint Houses” kitabından sinemaya uyarlanan “The Irishman”; II. Dünya Savaşı sonrası Amerika’daki organize suç dünyasını bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın gözünden anlatıyor. 1949’da başlayıp 2000’lere kadar uzanan film, izleyiciyi organize suç dünyasının gizli koridorlarında, bu dünyanın nasıl işlediğini, rekabetleri ve ana akım politikayla bağlantılarını gözler önüne seren muazzam bir yolculuğa çıkarıyor.

“The Irishman”, 170 milyon doları bulan bütçesi nedeniyle Bağımsız Ruh ve Gotham ödüllerinde değerlendirmeye alınmamış olsa da, Altın Küre’de ön plana çıkan yapımlardan biri oldu ve Steve Zaillian’ın beğeni kazanan senaryosu da Altın Küre adaylığı kazandı.

“Marriage Story”nin senaryosuna buradan, “The Irishman”in senaryosuna ise buradan bakılabilir.

 

Kaynak: FilmLoverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

737 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal