Marksist felsefeci Étienne Balibar’dan uluslararası kamuoyuna çağrı

Marksist felsefeci Étienne Balibar’dan uluslararası kamuoyuna çağrı

Fransız eleştirel Marksist felsefesinin önde gelen temsilcilerinden filozof Étienne Balibar, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri harekatı nedeniyle kamuoyuna seslendi.

Yeni Özgür Politika’dan Barış Balseçer’e konuşan Balibar, mesajında Osmanlı padişahı Sultan Murad ile Erdoğan’ı karşılaştırıp, şunları söyledi;

“1876’da Sultan Murad’ın orduları isyan eden Sırp halkını katlederken, Victor Hugo, şu cümlelerle başlayan o meşhur metni yazmıştı: ‘Avrupa hükümetlerinin dikkatini oldukça küçük görünen bir olaya çekmek zorunlu oldu ki, anlaşıldığı kadarıyla hükümetler bu olayı fark etmemiş gibi görünüyorlar. Bu olay, şu: Bir halk cinayete kurban gidiyor. Nerede? Avrupa’da. Olayın tanığı var mı? Bir tanık var; tüm dünya. Hükümetler bu olayı görüyor mu? Hayır.’

Balibar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nerede (Osmanlılar) duracaklar? Bu küçük kahraman ulusun uğradığı çile ne zaman son bulacak? Artık medeniyetin, işlenen bu suça (Sırplara karşı işlenen suçta) karşı görkemli bir savunmayı ortaya çıkarmasının zamanı geldi. Bizler yani halklar, bu suçta daha ileri gidilmesine karşı savunmaya geçilmesini hükümetlerden istiyoruz. Ancak bize deniyor ki: ‘Sorunlar olduğunu unutuyorsunuz. Bir adamı öldürmek suçtur, bir halkı öldürmek ‘sorundur’ (…)

Bizler ise cevap veriyoruz: İnsanlığın da kendi sorunu var ve bu sorun Hindistan’dan, İngiltere’den ve Rusya’dan daha büyüktür. Bu sorun, annesinin karnındaki küçük çocuktur.

Bu çizgiden (Victor Hugo çizgisinden), bir parça bile olsa şaşmamalıyız. Özellikle, Avrupa’nın ve genel olarak devlet sistemlerinin aktif veya pasif işbirliğiyle kendisini ‘yeni sultan’ olarak gören, Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden kurulmasını hayal eden adamın, sınırın her iki tarafında Kürtleri yeniden katletmeye ve özgür yaşam için kurdukları ve de bu arada bizleri de barbarlıktan kurtardıkları özerk toprakları haritadan silmeye başladığı bir dönemde. Esas sorun aslında yine aynı: Onu (Erdoğan’ı) engellemek için ne yapıyoruz? Ya da o (Erdoğan) bunu yaparken, en azından ona yardım etmemek için ne yapıyoruz?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal