‘Mahzuni Şerif’ adlı oyun ilk defa İstanbul’da

‘Mahzuni Şerif’ adlı oyun ilk defa İstanbul’da

2002 yılında aramızdan ayrılan Halk ozanı Mahzuni Şerif’in hayatından kesitlerin türkülerle harmanlandığı “Mahzuni Şerif” adlı oyun, ilk defa İstanbul’da sahnelenecek.

İstanbul Performans ile Ankara Birlik Tiyatrosu’nun ortak yapımı olan müzikli oyunun yönetmenliği Mustafa Sarı’ya, oyunlaştırması ise Hakan Güneri ile Gül Göker’e ait. “Mahzuni Şerif” karakterini Mehmet Güler’in, “Yılmaz Güney” karakterini Hakan Güneri’nin canlandırdığı oyunda onlara Merve Köse, Fahri Bozbaş, Ender Yiğit ve Hakkı Şahin eşlik ediyor. Mahzuni Şerif’in türküleri ise oyun esnasında Serhad Raşa tarafından seslendiriliyor.

80 dakikalık tek perdelik oyunda Mahzuni Şerif’in hayat hikâyesi anlatılırken, oyunun merkezinde Mahzuni Şerif ile Yılmaz Güney’in beraber mahkûm oldukları Maltepe Cezaevi’nde yaşadıkları anılara yer veriliyor. Oyunda, Mahzuni Şerif’in 1971 darbesiyle başbakan olan Nihat Erim için söylediği türkünün gerekçe gösterilmesiyle on ay hapis cezasına çarptırılarak hapse girmesi vurgulanarak, dönemin toplumsal dokuları da seyirciye aktarılıyor. Mahzuni Şerif’in türküleri eşliğinde doğumundan ölümüne kadar ki sürede; okul hayatı, eşiyle tanışması, önemli halk ozanlarından Âşık Veysel ile aralarındaki ilişkiye kadar pek çok anısı anlatılıyor. Yılmaz Güney’in olduğu sahnelerde de halkın talepleri ve dönemin baskıcı rejimlerine ışık tutuluyor. Günümüze kadar yaşanmış birçok olaya değinen ve göndermeler yapan oyunun son sahnesinde 1978 Maraş Katliamı ve 1993 Sivas Madımak Oteli Katliamı canlandırılıyor.

“Mahzuni Şerif” adlı oyun 28 Ocak’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 10 Şubat’ta ise Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal