Maggie Smith, Goebbels’in sekreteri rolüyle 12 yıl sonra yeniden sahnede

Maggie Smith, Goebbels’in sekreteri rolüyle 12 yıl sonra yeniden sahnede

Ünlü İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu Maggie Smith, 12 yıllık bir aradan sonra yeniden sahnede. 85 yaşındaki oyuncu, Christopher Hampton’ın yazdığı, Jonathan Kent’in yönettiği “Bir Alman Hayatı” adlı tek kişilik oyunda, Nazi Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’in sekreteri Brunhilde Pomsel’i canlandıracak.

“Bir Alman Hayatı”, Pomsel’in 2017’deki ölümünden kısa bir süre önce yaptığı tanıklıktan sahneye uyarlandı. Pomsel, bir grup Avusturyalı sinemacıya hayatını anlatırken Goebbels’in ofisinde çalışmasından “sıradan bir iş” diye söz etmişti. Pomsel’le yapılan 30 saatlik söyleşiden gerçekleştirilen belgesel 2016’da gösterilmişti.

1942’de Propaganda Bakanlığı’nda Goebbels’in sekreterliğini yapmaya başlamadan önce bir Yahudi sigorta komisyoncusunun yanında ve Alman Yayın Kuruluşu’nda çalışmış olan Pomsel, 2016’da Guardian’a verdiği söyleşide, Goebbels’in sekreterliğine getirilmesinin “radyo istasyonunda en hızlı daktilocu olmasının bir ödülü” olduğunu söylemişti.

Pomsel’in, Goebbels’in ofisindeki görevleri arasında istatistiklerle oynamak, örneğin Kızıl Ordu askerlerinin tecavüz ettiği Alman kadınların sayısını olduğundan daha yüksek göstermek de bulunuyordu.

Pomsel, Nazi Propaganda Bakanlığı’nda Goebbels’in 1945’teki intiharına kadar üç yıl çalışmıştı. Goebbels ve karısı, altı çocuklarını zehirledikten sonra birlikte intihar etmişlerdi.

Savaştan sonra beş yıl hapis cezasına çarptırılan, hapisten çıktıktan sonra yeniden devlet radyosunda çalışmaya başlayan Pomsel, “Şimdilerde bize kimsenin inanmadığını biliyorum, herkes bizim her şeyi bildiğimizi sanıyor, oysa bizim hiçbir şeyden haberimiz yoktu, her şey gizli tutuluyordu” demişti.

“Bir Alman Hayatı” adlı oyun Londra’da 6 Nisan’da sahnelenmeye başlayacak. Maggie Smith, Londra’da en son, 2007’de Edward Albee’nin “Dubuque’ten Gelen Kadın” adlı oyununun başrolünde sahneye çıkmış, bir süre önce de “Dowtown Abbey” adlı dizinin bu yılın sonlarında gösterime girecek beyazperde uyarlamasında Lady Grantham’i oynamıştı.

1964’te İngiliz Ulusal Tiyatrosu’nda sahnelenen “Othello”da Laurence Olivier’nin karşısında Desdemona rolünü oynayan Smith, ertesi yıl bu oyunun Olivier tarafından çekilen sinema uyarlamasında aynı rolü üstlenmişti. 1969’da “Miss jean Brodie’nin Olgunluk Dönemi” adlı filmdeki yorumuyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülünü kazanan Smith, daha sonra 1978’de çekilen “California Suite” filmindeki rolüyle En İyi yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ına değer görülmüştü.

 

Kaynak: Guardian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal