Louvre Müzesi’ndeki sömürge eylemine 5 bin euro ceza

Louvre Müzesi’ndeki sömürge eylemine 5 bin euro ceza

Kongolu eylemci Mwazulu Diyabanza, Louvre Müzesi’ndeki eylemi için ertelenmiş hapis cezası dışında 5 bin euro ödemeye mahkûm edildi.

Mwazulu Diyabanza, geçen aylarda Paris’teki Louvre Müzesi’ndeki siyasi bir eylem yapmak amacıyla müzenin vitrininden çaldığı bir figür sebebiyle para cezasına ve ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

NTV‘nin Artnet’ten aktardığı habere göre Diyabanza, karar sonucunda müzenin imajını bozduğu için ve eylemini uluslararası medyada duyurulduğu için 5 bin euro ödeyecek.

‘Eser zaten çalıntı’

Diyabanza ise karara itiraz edeceğini belirtti. Diyabanza yaptığı eylemlerin hırsızlık olarak kabul edilemeyeceğini çünkü eserlerin zaten çalınmış olduğunu söyledi. Louvre Müzesi ise konuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

Benzer eylemler gerçekleştirdi

Eylemci, eski kolonilerden alınan etnografik koleksiyonları hedef alarak Avrupa’daki müzelerde benzer eylemler gerçekleştirmişti. Geçen ekim ayında Diyabanza, Louvre Müzesi’nde, “Fransızların Afrika’dan çaldığı eserleri geri almaya geldiğini” söyleyerek müzedeki bir eseri yerinden oynattığı bir video yayımlamıştı. Bu videonun ardından yetkililer, eylemciyi tutukladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal