Londra’da kütüphaneler kapatılıyor, tepki çığ gibi

Londra’da kütüphaneler kapatılıyor, tepki çığ gibi

Cathy Cassidy, Allan Gibbons ve Philip Ardagh’ın da aralarında olduğu bir grup yazar, Londra’da kütüphanelerin kapatılmasını ve bütçe kesintilerini engellemek amacıyla parlamento üyeleriyle görüşmede bulunan kütüphanecilere katıldı. Birleşik Krallık’ın çeşitli yerlerinden gelen birçok kütüphaneci ve türlü alanlardan destekçileri; dün Londra’daki parlamento üyelerine sorunun kökeninde ihmal olduğunu aktararak, yerel ve merkezi hükümeti cehalet ve ilgisizlikle suçladı. Grup, kütüphanelerin geleceğini uzun vadeli güvenceye almaları için parlamento üyelerine hitaben bir bildiri yayımlayıp; parlamento üyelerini kütüphaneleri ve kütüphanecileri korumaya ve yerel hükümetleri, zengin kütüphaneler sağlanmasını amaçlayan bir önerge imzalamaya çağırdı.

Speak Up For Libraries’in (Kütüphaneler İçin Ses Çıkar) istatistiklerine göre İngiltere’de geçtiğimiz son 5 yılda en az 441 kütüphane ve 2015’te ise 100’den fazla kütüphane kapatıldı. Son 5 yılda kütüphanelere ayrılan bütçe asgari oranların da altına düştü, gönüllü çalışanların sayısı yüzde 93 oranında arttı ve resmi personelde ise  yüzde 22 oranında azalma görüldü.

 “Kütüphanelerimizi Koruyalım!” afişleriyle hıncahınç dolu bir salonda, yazar Cathy Cassidy 7 yaşındayken kütüphaneye ilk gidişini şu sözlerle anlattı:

“Büyüdüğüm yıllarda kütüphaneler bizim için büyülü yerlerdi. O akşam eve gittiğimde aileme anlattım ve hep beraber kütüphaneye gittik. Sonrasında babamla kütüphaneye gitme alışkanlığı edindim. Ne yazık ki gittiğim ilk kütüphane olan Coventry tehlikede. Bir sanat öğrencisiyken uğrak noktam olan Liverpool’daki kütüphaneler tehlikede. İskoçya’da çocuklarımın gittiği kütüphanenin geleceği de tehlikede. Nerede olursa olsun sorun hep aynı.”

Yazar Jake Arnott “Tarihimiz boyunca kütüphaneler kültürümüz ve medeniyetimiz için en etkili ve en dirençli hafıza koruyucumuz olmuştur” dedi ve ekledi: “ Halk kütüphaneleri kolektif bir bilinç oluşturulmasına katkı sağlar. Buna vurulacak en küçük darbe bile sosyal bunamaya yol açar.”

Kaynak: Guardian

Hazırlayan: Gökçen Sena Duman

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal