‘Lice’deki antik kente karakol yapılacak’

‘Lice’deki antik kente karakol yapılacak’

Diyarbakır’ın Lice ilçesinedik Dakyanus Harabeleri’nde (antik kentinde) karakol yapılacağı iddia edildi. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun bir karakol imarı amacıyla izin verdiği öne sürülürken, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya sordu.

Demirel’in soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Diyarbakır ili, Lice ilçesi sınırları dahilinde bulunan Dakyanus Harabeleri (Antik Kenti) Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 06.11.2003 gün ve 3277 sayılı kararıyla SİT alanı olarak tescil edilmiştir. 17.12.2014 tarihli ve 2757 sayılı kararda ise harabelerin koruma esasları ve kullanma şartlarının, 2863 sayılı Kanunun 17. Maddesi gereğince I. derece arkeolojik SİT alanı kapsamında belirlenmesine hükmedilmiştir. Bu kararlar uyarınca Diyarbakır ili sınırlarındaki tek antik kent olan ve harabeye dönen tarihi yapının Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmesi beklenirken bugün bu tarihi yapıyla ilgili olarak tam tersi bir süreç işletilmektedir.”

Alanın 1 Mart 2016 tarihine kadar Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edildiği ve buraya askerlerin konuşlandırıldığı belirtilen soru önergesinde, harabelere karakol yapılacağı iddiası dile getirildi ve bakana şu sorular yönetildi:

* Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Dakyanus Harabeleri çevresinde imar amaçlı kazı izni verdiğine dair söz konusu iddialar doğru mudur? 

* Doğru ise;  söz konusu kurul kararı ilgili kurumlara ne zaman tebliğ edilecektir?

* Söz konusu karar bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

* 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca 1. derece arkeolojik SİT alanlarında herhangi bir imar faaliyetine kesinlikle izin verilmemesi gerekirken, 2863 sayılı kanuna açıkça aykırı olan bu kararın gerekçesi nedir? Koruma altında olan bir alanı imara açma kararı hangi hususlar göz önünde bulundurularak verilmiştir?

* En az 2 bin yıllık antik bir yerleşim alanı olduğuna inanılan Dakyanus Harabelerinin çevresinde bir karakol inşa edilmesini doğru buluyor musunuz? Söz konusu imar kararının antik kenti olumsuz etkilememesi adına öngördüğünüz önlemler nelerdir?

* Devlet Su İşleri’ne ve Karayolları’na ait iş makinelerinin harabelerin olduğu çevreye önce yol götürüp ardından karakol yapımına başladığı ve 60 santimetrelik bir kazı yapma aşamasında olduğu iddialarını inceletmeyi düşünüyor musunuz?

* Olası hukuksuz uygulamalar ve imar izni kararları hakkında idari bir inceleme başlatmayı düşünüyor musunuz?”

Kaynak: Kuzey Ormanları SavunmasıDiyarsın Sesi

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal