‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeseli, ücretsiz erişime açıldı

‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeseli, ücretsiz erişime açıldı

Opera tarihinde 20’nci yüzyılın en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen soprano Leyla Gencer’in hayatını odağına alan “Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeseli, İKSV’nin YouTube kanalından erişime açıldı.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplu etkinlikler, festivaller ve konserler iptal ediliyor. Toplu etkinliklerin yanı sıra insanlar da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaya özen gösteriyor.

Bu süreçte iptal edilen birçok festival çevrimiçi film gösterim programları hazırlarken, pek çok sanatçı da sosyal medyadan konserler veriyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) da yapımcılığını üstlendiği Leyla Gencer belgeselini evde bulunan sanatseverler için ücretsiz olarak erişime açtı. Belgesel İKSV’nin YouTube kanalından paylaşıldı.

Selçuk Metin’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselin senaryosunu gazeteci ve yazar Zeynep Oral kaleme aldı. Halit Ergenç’in sesiyle katkı sunduğu belgeselin çekimleri İstanbul, Roma, Napoli ve Milano’da gerçekleşti.

Proje kapsamında La Scala Tiyatrosu Akademisi kurucusu Carlo Fontana, müzikolog ve eleştirmen Lorenzo Arruga, San Carlo Operası Yöneticisi Rossana Purchia, yönetmen Ferzan Özpetek, yazar Franca Cella, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, 9. Leyla Gencer Şan Yarışması Jüri Başkanı Renato Bruson, Leyla Gencer Şan Yarışmalarına katılan Simge Büyükedes, Asude Karayavuz, 4. Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi soprano Nino Machaidze, La Scala Tiyatrosu Akademisi Müzik Departmanı Yöneticisi Daniele Borniquez ile Srefisto Operası Sanat Yönetmeni ve Gencer’le uzun yıllar çalışmış olan dekoratörü Pier Luigi Pizzi gibi Gencer’in tanıştığı, çalıştığı isimlerle röportajlar yapıldı.

“Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeseli, 2019’un Ocak ayında Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda yapılan özel bir gösterimle ilk defa izleyiciyle buluşmuş; ardından 38. İstanbul Film Festivali’nde ilkgösterimini yapmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal