Levent Üzümcü’den ‘Anayasa’nın 64. maddesini uygulayın’ eylemi

Levent Üzümcü’den ‘Anayasa’nın 64. maddesini uygulayın’ eylemi

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, pandemide sıkıntılı günler geçiren sanatçılara dikkat çekmek için Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda eylem yaptı. Devletin Anayasa’nın 64’üncü maddesini uygulamadığını vurgulayan Üzümcü, eyleminde Nâzım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” şiirinden bir bölüm okudu.

Levent Üzümcü, Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda şiir okuyarak gerçekleştirdiği eylemde iktidarın sanata ve sanatçıya sahip çıkmadığını vurguladı. Devletin Anayasa’nın 64’üncü maddesini uygulamadığına dikkat çeken Üzümcü, çevrede toplananlara seslenerek bu maddeyi açıp okumalarını talep etti. Üzümcü şöyle dedi:

“Cep telefonunuz var mı yanınızda? Çok büyük bir şey değil, sadece Anayasa’nın 64’üncü maddesi yazacaksınız telefonunuza ve bakacaksınız orada ne yazdığına. Anayasa’nın 64’üncü maddesi lütfen açın bakın orada ne yazdığına.”

Üzümcü daha sonra, Nâzım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” şiirinden bir bölüm okudu.

Anayasa’nın 64’üncü maddesi: “Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal