Levent Kırca sonsuzluğa uğurlandı

Levent Kırca sonsuzluğa uğurlandı

Dün yitirdiğimiz usta tiyatro ve sinema oyuncusu Levent Kırca, bugün İstanbul’da Levent Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından, alkışlarla uğurlanarak, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Levent Kırca’nın isteği üzerine ardından herhangi bir yerde tören düzenlenmedi. Bu isteğini oğlu Oğulcan Kırca, “Babam tören gibi şeyleri sevmezdi, bize de ’tören yapmayın, arkamdan iyi, dürüst bir adamdı deyin, yeter, derdi” sözleriyle aktarmıştı.

Levent Kırca’nın cenazesine ailesi, çocukları, yakınları ve sanatçı dostlarıyla birlikte, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu, Kırca’nın çok önemli bir değer olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Büyük acılar yaşadığını biliyorum. Baskılar yaşadığını biliyorum. Aslında Türkiye bunu hak etmiyordu. Levent Kırca da bunu hak etmiyordu. Umuyorum sanatçıların el üstünde tutulduğu güzel bir Türkiye’yi hep beraber özlem olarak dile getirir ve bunu gerçekleştiririz. O giderken ‘Daha güzel bir dünyada buluşmak dileğiyle’ demişti. En büyük özlemimiz de o. Daha güzel bir Türkiye’de, daha güzel bir dünyada buluşmak hepimizin ortak özlemi. Umarım onun özlemini hep birlikte gerçekleştiririz.”

Cenazeye katılan eski eşi Oya Başar “kıymetlimizi sonsuzluğa uğurluyoruz, biz onu çok sevdik” sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

67 yaşındaki Levent Kırca, karaciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün hayatını kaybetmişti. Temmuz ayında kemoterapi tedavisine başlayan Kırca’nın ani ölümü, sanatçı dostlarını derinden üzdü.

Göksel Kortay: ‘Modern meddahtı, halk ozanıydı’

Levent Kırca yalnız bir oyuncu değildi, önemli bir düşünce adamıydı, halk ozanıydı, modern meddahtı. Bütün güldürülerinde hem güldürür hem de düşünmeye yöneltirdi.

Üstün zekâlı bir fikir ve icat ustasıydı, yıllardır bıkmadan usanmadan yanlışlıkları, kötülükleri göstermeye çalıştı. Yazardı, yönetmendi. Yıllar boyu yarattığı çeşitli kompozisyonlarıyla hepimizin belleklerinde, yüreklerinde, anılarında her zaman yaşayacak. Belki dışarıdan çok dikkat çeken bir adam değildi ama sahnede devleşirdi, koca çınardı. Sahnede müthiş bir enerjisi vardı.

Salih Kalyon: ‘Hiçbir zaman saray soytarısı olmadı’

Cumhuriyet tarihimizin en büyük katliamını yaşarken, en büyük mizah ustasını uğurluyoruz. Levent Kırca hiçbir zaman saray soytarısı olmadı. Devlet ona ödül verdi ve geri aldı.

Ama Levent sen halka mal oldun, onun verdiği en büyük ödülü kimse senin elinden alamayacak. Gözün arkada kalmasın, cumhuriyetle, Atatürk’le yaşıyoruz, yaşayacağız.

Levent’i hep Şarlo gibi düşünürüm, o da bizim Şarlo’muzdu. Levent sanatın tüm dallarında yoğrulmuş bir mizah ustasıydı.

Ayşen Gruda: ‘Çok iyi bir insanı yitirdik’

Levent gibi çok yönlü bir aktör bir daha çok zor gelir. Geride kalanlara baş sağlığı diliyorum. Çocukları babalarını, babaları da onları çok severdi. Son derece yumuşak, son derece arkadaş canlısıydı, kimseyi kırmadan dökmeden çalışan bir insandı. Çok iyi bir insandı.

Ferdi Altuner: ‘Zekâsına hayranlık duyardım’

Zekâsına hayranlık duyduğum bir arkadaşımdı. Benim düşünceme göre bazı insanlar yeryüzüne bir görevle geliyor, görevlerini tamamladıktan sonra göçüyor. Levent de böyle bir görevle geldi, en iyi şekilde görevini yaptı ve gitti. Hepimizin bildiği birtakım nedenlerden ötürü “Olacak O Kadar” yayımlanmaz duruma geldi. Bu Levent’in içinde büyük bir yara açtı, dayanmayla çalıştı ama çok üzüldü. Herhalde Allah dedi ki “Sen fazla üzüldün, görevini de yaptın, ben seni yanıma alayım da dinlen”. Bugün onu dinlenme yerine, yukarıya uğurlanmak için buraya geldik. Gençlere önerim, internetten “Olacak O Kadar”ın bölümlerini indirip izlesinler ve orada nelerin anlatıldığını görsünler.

Perihan Savaş: ‘Ondan çok şey öğrendik’

Çok iyi bir insandı. Çok acı günlemiz de oldu ama en acı günlerimizde bile bizi güldüren özel bir insandı. Herkesin yanında, arkasında duran bir insandı. Ondan çok şey öğrendik.

Melek Baykal: ‘O bir okul gibiydi’

Çok üzgünüm, çok değerli bir sanat adamını, gerçek bir komedyeni kaybettik. O bir okul gibiydi aslında. Atatürkçüydü, ülkesini çok seven bir insandı, başımız sağ olsun.

Enis Fosforoğlu: Son replikleri en güzeli: “Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın”

Gençlik arkadaşım benim, 20’li yaşlarımın arkadaşı. İlk televizyon programlarını birlikte yaptık onunla. Bizim dostluğumuz hep sürdü. Son replikleri en güzel replikleriydi bence: “Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşça kalın.” Ama biz de Levent’siz kaldık.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal