Leonarda da Vinci’nin yeni bir çizimi bulundu

Leonarda da Vinci’nin yeni bir çizimi bulundu

Leonardo da Vinci’nin şimdiye kadar ortaya çıkmamış bir çizimi bulundu ve mezata düştü. Fransız bir müzayede evi tarafından emekli bir doktorun evinden alınan çizime 15.8 milyon dolar  (yaklaşık 55 milyon lira) değer biçildi.

Tajan isimli müzayede evinin söylediğine göre, Aziz Sebastian’ın ölümünün resmedildiği ve Rönesans sanatçıları tarafından yapılmış sekiz çizimden biri olan bu çizim, “fevkalade bir keşif.”

Çizimin orijinalliği New York Metropolitan Müzesi’nden bir uzman tarafından ispatlandı.

Tajan, bu çizimin son 15 yıldır keşfedilen ilk Da Vinci eseri olduğunu açıkladı.

New York Times’da yer alan habere göre, çizim 14 çerçevesiz eserle birlikte Tajan’a geldiğinde ortaya çıktı. Müzayede evinin eski usta resimleri direktörü Thaddee Prate, eserler arasında “16. yüzyıla ait ilginç bir çizime” denk geldi ve başka bir uzmanın görüşünü istedi.

Uzman, işin solak bir sanatçı tarafından yapıldığını ve arkasında yer alan iki ufak bilimsel çizimi fark etti. Metropolitan Müzesi’nden uzman Carmen C. Bambach çizimin, solak olmasıyla meşhur Leonardo da Vinci’ye ait olduğunu onayladı.

Çizim Aziz Sebastian’ı bir ağaca bağlanmış bir halde gösteriyor, arkasında ise ışık ve gölgeye dair not ve diagramlar yer alıyor.

Dr. Bambach’a göre çizim Leonardo da Vinci Milan’da çalışırken, 1482 ve 1485 yılları arasında yapıldı.

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal