‘Led Zeppelin by Led Zeppelin’ kitabı çıkıyor

‘Led Zeppelin by Led Zeppelin’ kitabı çıkıyor

İngiliz rock efsanesi Led Zeppelin’in 50. yıla özel olarak hazırladıkları “Led Zeppelin by Led Zeppelin” kitabı 2 Ekim’de müzik ve kitapseverlerle buluşacak.

Grubun yaşayan üç üyesi Robert Plant, Jimmy Page ve John Paul Jones tarafından hazırlanan kitapta; Led Zeppelin’in bilinmeyen hikâyeleri, gün yüzüne çıkmamış fotoğrafları ve müzik serüvenleri yer alıyor. Ön siparişe çıkan kitap 368 sayfadan oluşuyor.

Rolling Stone dergisi tarafından “tartışmasız rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri” olarak tanınan grup Led Zeppelin, 1968 yılında Jimmy Page tarafından kurulur.  Başlarda ismi “New Yardbirds” olan grup vokalist Robert Plant, gitarist Jimmy Page, bas gitarist John Paul Jones ve davulcu John Bonham dahil dört kişiden oluşur. Metal, rock ve blues türünün bir harmanıyla kendine özgü bir tarz elde eden Led Zeppelin’in ilk albümü 1969 çıkışlı “Led Zeppelin” olur. Albümde “Communication Breakdown”, “Dazed And Confused”, “You Shook Me” ve “Good Times, Bad Times” gibi efsaneleşmiş parçalar yer alır. Bu albümle iyi bir çıkış yakalayan grup, ABD listelerinde The Beatles’ten sonra ikinci sırada yer alır ve aynı yıl “Led Zeppelin II” albümünü çıkarır. “Led Zeppelin II” bünyesindeki “Whole Lotta Love” ile çok ses getirirken “Moby Dick”, “Thank You” ve “Livin’ Lovin’ Maid” gibi parçalar üçüncü albüm beklentilerini yükseltir.

1970 yılında “The Immigrant Song”, “Tangerine” gibi şarkılardan oluşan “Led Zeppelin III”  albümünü çıkartan grup, 8 Kasım 1971 yılın “Led Zeppelin IV” ya da “Four Symbols” olarak bilinen isimsiz albümü çıkarır. Grup ile özdeşleşen “Stairway to Heaven” şarkısının da bulunduğu albümde diğerlerinden farklı olarak, grubun dört üyesiyle ilişkilendirilen dört ayrı mistik sembol albüm kapağında yer alır.

1973 çıkışlı “Houses of the Holy” albümünde beklediği ilgiyi alamayan grup, Amerik turnesine çıkarak, bir konser filmi niteliğindeki 1976 çıkışlı “The Songs Remains The Same”i yayımlar. Dünya turuna çıkma kararı alan grup, Robert Plant’in geçirdiği bir kazadan dolayı bunu iptal eder. 1977 yılında Robert Plant’in oğlunun ölüm haberiyle grup tüm konserlerini iptal eder ve bir yıl kabuğuna çekilir. 1979 yılında “In Through The Out Door” albümünü yayımlayan grup, 1980 yılında davulcu John Bonham’ın ölüm haberini alır.

Grup son olarak arşiv niteliği taşıyan 1982 çıkışlı “Coda”yı yayımlar ve dağılma kararı alır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal