Latife Tekin’den ilk çocuk romanı: ‘Altınçayır Vadisi’nin Çocukları’

Latife Tekin’den ilk çocuk romanı: ‘Altınçayır Vadisi’nin Çocukları’

Yazar Latife Tekin’in çocuklar için kaleme aldığı ilk romanı “Altınçayır Vadisi’nin Çocukları”, Can Çocuk Yayınları’nca okura sunuldu.

Latife Tekin’in 11 yaş ve üzeri okurlar için kaleme aldığı kitabını Mehmet Tekin resimledi.

Tekin, “Altınçayır Vadisi’nin Çocukları’yla” okuru, çevre ve dostluk üzerine destanlarla dolu yarı fantastik bir yolculuğa çıkarıyor.

“Altınçayır Vadisi’nin menekşe boyalı evinde annesi, babası, büyükannesi ve kedisiyle yaşayan Asinaz, can dostu Semagül’ün özlemiyle doludur. Babasının yıllar önce kaza geçirmesine neden olan altın madeni yeniden açılmış, pek çok aile vadiden taşınmak zorunda kalmıştır. Vadinin çocuk grupları Hayalciler, Bilimciler, Kuşçular ve Altıncılar oyunlarını sürdürür, yetişkinler maden konusunda ne yapacaklarını düşünürken, Asinaz’ın aklı Semagül’de ve günden güne suskunlaşan annesindedir. Aradığı cevapların onu zamanda bir yolculuğa çıkaracağından ise henüz habersizdir…

‘Semocum, hayalciler cesur olmak zorunda mı? Bilge olmamız gerekiyor mu?’

Karanlık suların bastığı yuvalarına dönüyordu karıncalar, telaşla. Sen diyordun ki, ‘Vakit geldi, soluğunu tut, peşlerine takılacağız, bizi geçmişe götürecekler.’ Sonra siste kaybolup gidiyordun birden. Şaka yaptığını düşünüp arkandan saymaya başlıyordum, 110, 120, 130… Ben saydıkça aydınlanıyordu ortalık, çıkıp gelmeni beklerken titremeye başlıyordum. Bilmediğim bir dünyadaydım. Uyandığımda, acıyla yanıyordu kalbim. Karıncalar seni geçmişe götürüp, beni geleceğe bırakmışlar.”

 

Latife Tekin hakkında:

1957’de Kayseri’de doğdu.

Dokuz yaşında ailesiyle İstanbul’a geldi.

İlk kitabı “Sevgili Arsız Ölüm” 1983’te yayımlandı.

1984’te “Berci Kristin Çöp Masalları”, 1986’da “Gece Dersleri”, 1989’da “Buzdan Kılıçlar”, 1995’te “Aşk İşaretleri”, 2001’de “Ormanda Ölüm Yokmuş”, 2004’te “Unutma Bahçesi”, 2006’da “Muinar”, 2009’da “Rüyalar ve Uyanışlar Defteri” ve 2018’de “Manves City” ile “Sürüklenme” adlı eserleri okurla buluştu.

“Unutma Bahçesi” kitabıyla Sedat Simavi Ödülü’ne değer görüldü.

“Türkçenin yarına kalacak büyülü mirası olarak” nitelenen romanları İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Felemenkçe ve Farsça başta olmak üzere pek çok dile çevrildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal