Laleli Camii’ndeki tepki çeken ampuller kaldırılıyor

Laleli Camii’ndeki tepki çeken ampuller kaldırılıyor

İstanbul’da Laleli Camii’nin avizelerine takılan ve sosyal medyada tartışmalara yol açan tasarruflu ampuller kaldırılıyor.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Laleli Camii avizelerine asılan ampullerin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak tepki göstermişti. Ampuller için “Zevksizlik” yorumunu yapan Ortaylı, “Vakıf Genel Müdürlüğü’nün de devamlı bir teftiş kuruluyla bu tarihi eserleri gözden geçirmesi şarttır” ifadelerini kullanmıştı.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, tarihi Laleli Camii’nde avize üzerindeki tasarruflu ampullerin görüntüsünün sosyal medyada tartışmalara yol açmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü harekete geçti.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, görüntülerin paylaşılmasının ardından 17 Ekim tarihinde Laleli Camii’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunduğunu ifade etti.

Camideki avizenin görünümüyle ilgili çalışma başlattıklarını belirten Ersoy, “Bizim görevimiz ecdad yadigarı eserlere sahip çıkıp, varsa eksik ve hatalar düzelterek gelecek nesillere taşımaktır. Laleli Camii’ndeki avizelerin görüntüsü için de hemen çalışma başlattık. Lambaların düzenli durması için şablon olması gerekiyor. Arkadaşlarımız şablon ve aydınlatma ölçümü yapıyor” ifadelerini kullandı.

Yürütülecek teknik çalışma ile ilgili bilgileri paylaşan Ersoy, farklı ebatlardaki avize fanuslarının tek tip küçük fanuslarla, ampullerin de tarihi yapının estetiğini bozmayacak şekilde değiştirilmesi için gereken çalışmanın başlatıldığını bildirdi.

Ersoy, ayrıca fanus üstlerine kapak konarak duyların ve ampullerin sabit durması sağlanarak daha güzel bir görüntü sağlanacağını dile getirdi.

Burhan Ersoy, çalışmaların en kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar