‘Kusursuz kulak’ Önder: ‘İlk 800 bin şartı engelliler için kaldırılsın’

‘Kusursuz kulak’ Önder: ‘İlk 800 bin şartı engelliler için kaldırılsın’

Otizmli Onur Önder, müzik öğretmenliği bölümüne girebilmek için yetenek sınavına ek olarak getirilen YKS’de ilk 800 bine girme şartının engelliler için kaldırılmasını istiyor.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, Müzik ve sahne sanatları lisesi mezunu otizmli Onur Önder, müzik öğretmenliği bölümüne girebilmek için yetenek sınavına ek olarak getirilen YKS’de ilk 800 bine girme şartının engelliler için kaldırılmasını istiyor.

Önder, otizmlilere eğitim verebilmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavındaki söz konusu şartın kaldırılması için başvuru yaptı.

İzmir, Narlıdere’de yaşayan 19 yaşındaki Önder’e dört yaşındayken otizm teşhisi kondu. Çocuklarının müziğe ilgisi olduğunu fark eden aile, yapılan kontroller sonucunda Onur’un “absolut (kusursuz) kulağa” sahip olduğunu öğrendi.

Ailesinin desteğiyle küçük yaştan itibaren hem müzik hem de özel eğitim alan Onur Önder, ortaokul döneminde girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi sınavında başarılı oldu.

Liseden mezun olduktan sonra bu yıl YKS’ye giren ve Temel Yeterlilik Testinde (TYT) 139 puan alan Önder, YÖK’ün özel yetenek sınavıyla öğrenci alan eğitim fakültelerinin öğretmenlik bölümlerine giriş için TYT’de ilk 800 bine girme şartının engelliler için uygulanmamasını istiyor.

YÖK’e başvurdu

Bu konuda YÖK’e başvuru yapan Onur Önder, her otizmli bireyin bir mucize olduğuna inandığını, bu madenin işlenmesi gerektiğini, kendisini de bu konuda sorumlu hissettiğini söyledi.

Müziğin yaşantısında çok önemli bir yerinin bulunduğunu aktaran Önder, “Hiç vazgeçmedim, ailemin destekleriyle bugüne geldim. Küçük yaşlardan bu yana kendime müzik öğretmeni olma hedefi koydum. Bu arzumu gerçekleştirecekken YÖK’ün yeni düzenlemesi geldi” diye konuştu.

Anne Melike Önder ise engelli bir bireyin üniversite sınavında ilk 800 bin sıralamasına girmesinin imkansız olduğunu savundu.

‘Onların da güçlü olmasını istiyor’

Önder şunları kaydetti: “Oğlum isterse üniversite sınavından aldığı başarı puanı ile çok rahat bir şekilde konservatuvar eğitimine devam edebilir ama onun tek bir hedefi var o da müzik öğretmeni olmak. Bir anne olarak en büyük isteğim bu uygulamanın değiştirilmesi.”

Onur’un yedi enstrüman çalabildiğini aktaran Melike Önder, “Hayattaki en büyük isteği eğitim fakültesi müzik öğretmenliği bölümünden mezun olmak. Bu sayede kendisi gibi otizmli ve engelli bireylere müzik öğretmenliği yaparak onların da kendisi gibi güçlü olmasını istiyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal