Kurt Wallander’in yaratıcısı Henning Mankell yaşamını yitirdi

Kurt Wallander’in yaratıcısı Henning Mankell yaşamını yitirdi

Dedektif Kurt Wallender’in maceralarını konu alan polisiye romanlarıyla ünlü İsveçli yazar Henning Mankell 67 yaşında 

Mankell, 2014 yılının hemen başında disk kayması kuşkusuyla Stokholm’de doktora gittiğinde, akciğerinde ve ensesinde tümör olduğunu, kanserin tüm vücuduna yayıldığını öğrendi. Yazar, geçen yıl Amerikan NPR radyosuna verdiği mülakatta “Benim için tam bir yıkımdı. Ailemde kimse kanserden ölmemişti. Her zaman başka bir sebepten öleceğimi düşünürdüm” diye konuşmuştu.

1973 yılından bu yana kitapları kırk bir ülkede kırk milyon satış rakamına ulaşan Mankell, çok sayıda ödüle değer görüldü.

Yazar, kendisine en büyük ünü sağlayan ve 40 milyondan fazla satan polisiye romanlarının melankolik kahramanı Wallander’in adını, telefon rehberinden bulmuştu. Wallander ilk olarak 1989’da yayımlanan “Ölümün Karanlık Yüzü”nde, yabancıların işlediği düşünülen bir cinayeti soruşturan dedektif olarak okurla buluşmuştu.

“Wallander” 1997’de İngilizceye, “Ölümün Karanlık Yüzü” adıyla da 2000 yılında Türkçeye çevrilmişti. 2009 yılında yazılan “Huzursuz Adam”la tamamı on romanlık dizi sona erdi. Wallander’in maceraları TV’ye ve beyazperdeye de uyarlandı.

Henning Mankell kimdir?

“Kurt Wallander” karakteriyle dünya çapında üne kavuşan yazar, 3 Şubat 1948’de İsveç’in kuzeyindeki Härjedalen’de doğdu. On yedi yaşında Stockholm’e giderek Riks Tiyatrosu’nda yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1968’de yönetmenliğe, yazarlığa ve siyasete başladı. Sosyalist bir aktivist olarak Vietnam Savaşı’na, Güney Afrika’nın apartheid rejimine ve Portekiz’in Mozambik sömürge savaşına karşı eylemlerde yer aldı. 1970’lerde Norveç’e taşındı ve Norveç Komünist Emek Partisi’ne destek verdi. İlk romanı “Bergsprängaren (The Rock Blast)”1973’te yayımlandı. 1991-2009 yılları arasında yazdığı, kahramanı Komiser Wallander olan polisiye romanlarla dünya çapında ün kazandı.

Bunların yanı sıra Afrika’da geçen romanlar, tiyatro oyunları, çocuk ve gençlere yönelik kitaplar da yazdı.

2001’de İsveç’te kendi yayınevi Leopard Förlag’ı kuran Mankell, Maputo’da Teatro Avenida’nın da yöneticiliğini yapıyordu.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal