Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları atanamıyor

Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları atanamıyor

Her yıl 100-120 mezun veren Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde bu yıl sadece iki öğretmenin atandığını kaydeden Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi Sözcüsü Mehmet Ay, devletin “tek dilli” eğitimden vazgeçmeden sorunun çözülemeyeceğini söyledi.

Sonlandırılan çözüm sürecinde açılan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünün mezunları atama sorunu yaşıyor. Kürtçe tezlerin de yasaklandığı bölüme ilgi azalıyor.

Mezopotamya Ajansı‘ndan Zeynep Durgut’un haberine göre, 2012-2013 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı. Ardından da Muş Alparslan ve Bingöl üniversitelerinde bu bölüm açıldı. Son verilere göre, bölüm ilk açıldığından bugüne kadar mezun olan bin 500 kişiden 112’si atandı. 2020 yılında ise sadece iki atama yapıldı.

Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi Sözcüsü Mehmet Ay, “Her yıl Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 100 ile 120 öğrenci mezun oluyor. Bunların arasında hem Kirmançkî hem de Kurmancî var. Bu yıl sadece iki atama yapıldı. 2012 yılından beri bin 500 mezun arasından sadece 150 atama yapıldı. Mezun olan birçok kişi, atanmadığından bölümlerini değiştirmek zorunda kaldı. Çok sayıda kişi Türkçe bölümüne geçiş yaptı. Hâlâ çok sayıda kişi atanmayı bekliyor” dedi.

Okullarda Kürtçenin ders olarak verilmediğine dikkat çeken Ay, “Bazen seçmeli ders olarak veriliyor. Onun için de okulun izni gerekiyor. Bazen de velilerin isteğiyle açılıyor. Beşinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar aileler Kurmancî ve Kirmançkî derslerini seçebilirler. Ama bir okulda Kürtçe ders verilmesi için 10’dan fazla öğrencinin seçmesi gerekir. Burada sorumluluk ailelere düşüyor. Aileler seçmediği zaman Milli Eğitim Bakanlığı da ders açmıyor. Zaten az kontenjan veriyor, durum böyle olunca da daha az veriyor” dedi.

Eğitim sistemi tek dilli

Kürtçeye yönelik yaklaşıma dikkat çeken Mehmet Ay, şunları söyledi:

“Yüzde 90 devletin elinde. İlk önce devletin tek dilli politikalarından vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye’deki eğitim sistemine baktığımızda tek dil üzerine kurulduğunu görüyoruz. Bu sistem ileride öğrenciler için problem oluyor. Okullarda sadece tek bir dil öğretildiği için öğrenciler başka dillerde araştırma yapamıyor. Bu da gelecek için tehlikelidir. Çocuklar iki ya da üç dil öğrendiklerinde zihinleri daha fazla çalışıyor ve sürekli zinde kalıyorlar. Kürt çocukları da yedi yaşına kadar Kürtçe konuşuyorlar fakat okula başladıklarında karşılarına başka bir dil çıkıyor. Bu da psikolojik sorunları beraberinde getiriyor. İçlerine kapanıyorlar ve sorunlarını tam olarak dile getiremiyorlar. Ancak eğitim çok dilli olunca böyle bir durum yaşamazlar. Sadece seçmeli dersle çocuklara bir şey veremezsiniz. Onlar da bir şey alamaz. Şu anki müfredat sınırlıdır.”

Mehmet Ay, kolej ve kreşlerin de müfredatlarına Kürtçe dersleri yerleştirmesi gerektiğine dikkat çekerek, hukuki açıdan da önlerinde herhangi bir engelin olmadığını söyledi. Ay, “Özellikle bölgedeki kreş ve kolejler Kürtçe dersler vermeli. Kolejlerin bu yükün altına girip, çok dilli eğitim sistemine geçmesi gerekir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal