Kürt Dil ve Kültür Ağı’ndan anadilde eğitim kampanyası: Hedef 1 milyon imza

Kürt Dil ve Kültür Ağı’ndan anadilde eğitim kampanyası: Hedef 1 milyon imza

Kürt Dil ve Kültür Ağı Sekretaryası’ndan Bawer Berşev, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde sosyal medyada “Ben anadilde eğitim istiyorum” başlıklı kampanyası başlatacaklarını ve hedef en az bir milyon imza için destek çağrısında bulundu.

Kürt Dil ve Kültür Ağı Sekretarya Üyesi Bawer Berşev, yaklaşan 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla çalışmalarına dair bilgi verdi. Uluslararası Anadil Günü dolayısıyla sosyal medya platformlarında “Ben anadilde eğitim istiyorum” başlıklı online imza kampanyası başlatacaklarını duyuran Berşev, kampanyanın tüm Kürt örgütleri ve dil gruplarıyla ortaklaştırılacağını söyledi.

İlk defa ulusal çapta gerçekleştirecekleri kampanyayla milyonlarca insana ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Berşev, “Toplayacağımız imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ya da gerekli tüm yerlere ‘işte bu kadar insanın talebi var’ diyerek göndereceğiz” dedi.

Sosyal medya platformlarında Kürtçenin seçmeli ders olabilmesi için de çalışmalar yürüttüklerini aktaran Berşev, “Ben anadilde eğitim istiyorum” kampanyasının ayrı bir çalışma olarak önlerine koyacaklarını dile getirdi. Berşev, “Yaklaşık bir hafta 10 gündür bu çalışmanın hazırlığını yapmaktayız. Halen görüşmelerimiz sürüyor, sürecek. Bu ulusal çapta yapacağımız kampanya çok önemli olacak. Çünkü gelinen aşamada dil sorununu, önemli bir sorun olarak görüyoruz. Anadilde eğitimi başaramadığımız müddetçe birçok noktayı kaçıracağız. Kampanyayı 21 Şubat günü ilan edeceğiz. 21 Şubat günü startını vereceğimiz ve 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na kadar sürdüreceğiz. O güne kadar kaç Kürt kurumunu bu kampanyanın içine katarız diye bugün çalışıyoruz. Bu kampanyayla en az bir milyon imza hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal