Kürt Dil Platformu’ndan Bakan Selçuk’a: ‘Kürt dilinin varlığımız, kimliğimiz olduğunu herkes bilsin’

Kürt Dil Platformu’ndan Bakan Selçuk’a: ‘Kürt dilinin varlığımız, kimliğimiz olduğunu herkes bilsin’

Kürt Dil Platformu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” açıklamasına, “Kürt dilinin varlığımız, kimliğimiz olduğunu herkes bilsin” sözleriyle yanıt verdi. Platform, Kürtçenin resmî ve anadil olması talebiyle başlatılan imza kampanyasına da destek çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Sıdık Taş’ın, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde anadilde eğitimle ilgili çalışmaları olup olmadığını sorduğu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anayasa’nın 42. Maddesi’ne atıfla “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” yanıtını vermişti.

Kürt Dil Platformu, Bakan Selçuk’un cevabının ardından yayımladığı yazılı açıklamada Kürtçenin resmî ve anadil olması talebiyle başlattıkları imza kampanyası için destek çağrısında bulundu.

Kürt Dil Platformu’nun açıklamasında özetle şöyle denildi:

“Kürtçe konusunda yaptığımız imza kampanyasının ardından sık sık devlet görevlilerinin faaliyetlerine, mesajlarına ve açıklamalarına rastlıyoruz. Hükümet yetkilileri son zamanlarda Kürtçe konusundaki tartışmalara katılıyor. Örneğin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez’ dedi. İnsanlar bu ifadeler karşısında şaşkına dönüyor. Milli Eğitim Bakanı, bugün ortaokullarda ve bazı üniversitelerde Kürtçe ve diğer birçok dilde eğitimin mevcut olduğunu bilmiyor mu? Üniversitelerdeki seçmeli dersler ve eğitim Kürtçe değil mi? Bütün bu diller anadiller değil mi? Bilindiği üzere her dil başlı başına bir anadilidir.”

“Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim bilimleri alanında profesördür. İnsanlar genellikle bu tür insanların modern ve bilimsel standartlarla yanıtlarında halka daha fazla dil, kültür ve eğitim hakkı sunmasını beklerler.

“Bakan’ın insan haklarını, demokratik değerleri ve eşitliği savunmalı ve sorunlara çözüm aramalıydı. Ama Türkiye Cumhuriyeti’ni yüzyıllardır savunduğu görüş ve tutumların tekrarı bugün gerçekten devam ediyor. Şimdiye kadar devlet yetkilileri Kürt halkına herhangi bir çözüm sunmadı.”

“Bu tutumu karşı Kürt halkını tüm gücüyle dil haklarınızı korumak için Kürtçe kampanyasına katılmaya çağırıyoruz. Kürtlerin, kendi dillerinde eğitim alma hakkını herkese bildirin. Kürtlerin Kürtçe için resmi bir statü talep ettiğini herkese bildirin. Kürt dilinin varlığımız, kimliğimiz olduğunu herkes bilsin!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal