Kurt Cobain’in MTV Unplugged konserinde kullandığı gitarı mezata çıkacak

Kurt Cobain’in MTV Unplugged  konserinde kullandığı gitarı mezata çıkacak

Nirvana’nın solisti Kurt Cobain’in unutulmaz MTV Unplugged performasında çaldığı akustik gitar haziran ayındaki mezata çıkacak

Daha önce hırkası rekor bir fiyatla 334 bin dolara satılan Kurt Cobain’in MTV Unplugged performansında çaldığı akustik gitarın mezatta en az 1 milyon dolara satılması bekleniyor.

BirGün’ün Guardian’dan aktardığı habere göre, nadir bulunan D-18E gitarı Cobain, 1994’te yaşamına son vermeden yaklaşık beş ay önce verdiği ünlü akustik MTV konserinde kullanmıştı.

Mezatın yapılacağı yapılacağı Julien’s Auctions’ın sahibi Darren Julien yayımladığı basın açıklamasında, “Bu önemli gitar, rock tarihinin en ilham verici müzisyenlerinden birinin, en iyi performanslarından birinde çalmasıyla tarihe geçti” ifadelerine yer verdi.

Cobain’in hırkası rekor fiyata satılmıştı

Geçtiğimiz yıl Kurt Cobain’in ölmeden önceki son konserlerinden biri olan MTV Unplugged’da giydiği yeşil hırka rekor bir fiyatla 334 bin dolara satılmıştı.

New York’taki Julien mezat evinden yapılan açıklamada, bu hırkanın şimdiye kadar dünyada en yüksek fiyata satılan hırka olduğu belirtildi.

Üzerinde sigara yanık izi de bulunan hırka, Kurt Cobain’in son canlı performanslarından biri olması dolayısıyla müzik tarihinde efsanevi bir yere konumlanmıştı.

Hırkanın bir önceki sahibi eski yarış arabası sürücüsü Garrett Kletjian, önce kimliğini gizli tutmuş daha sonra açıklamıştı. Son zamanlarda verdiği bir röportajda ise bu hırkaya sahip olduğu için üzerinde büyük bir baskı hissettiğini söylemişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal