Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sinemaya 14 milyon liralık destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sinemaya 14 milyon liralık destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörüne 17 proje için 14 milyon 250 bin liralık destek sağlandığını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni sinema kanununun ardından destek miktarı artırılarak, 2020’de toplam 47 uzun metrajlı sinema filmi projesine 37 milyon 425 bin lira aktarıldı.

Sinema sektör temsilcilerinden oluşan sekiz kişilik değerlendirme kurulu son toplantısında “ilk uzun metrajlı kurgu film yapım” ile “uzun metrajlı sinema film yapım” ve “ortak yapım” türünde 150 projeyi değerlendirdi.

17 projeye destek

Kurulun yeni kararıyla sekiz “ilk uzun metrajlı kurgu film yapım” projesi 5 milyon 700 bin lira, yedi “uzun metrajlı sinema film yapım” projesi 7 milyon 450 bin lira, iki “ortak yapım” projesi de 1 milyon 100 bin lira destek aldı. Kararla, 17 proje için toplam 14 milyon 250 bin liralık destek sağlanacak.

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun “Artakalan”, Mehmet Eryılmaz’ın “Zeynep ve Musa”, Faruk Hacıhafızoğlu’nun “Kirpinin Boya Kalemleri” ile Vuslat Saraçoğlu’nun “Bildiğin Gibi Değil” adlı filmleri desteklenecek yapımlar arasında yer alıyor.

Bakanlık ilk filmini gerçekleştirecek genç ve umut vadeden yönetmenlere yönetmen desteği ile bu yıl da olanak sunacak.

Desteklenen animasyon projesi: ‘Akıllı Tavşan Momo Büyük Takip’

Bakanlığın açıklamasında, son yıllarda uzun metrajlı animasyon film desteklemesiyle gösterime giren yerli animasyon sinema filmi sayısında belirgin bir artış yaşanmasını sağlandığı belirtildi.

Bu yılın desteklenen animasyon projesi “Akıllı Tavşan Momo Büyük Takip” oldu.

Farklı ülkelerden sinemacıları bir araya getirmesi, bilgi ve teknoloji aktarımı ile potansiyel pazarlar oluşturulması gibi sebeplerle sinema sektörü açısından önemli hale gelen ortak yapım desteği türünde de Türkiye-Fransa- Romanya ortak yapımı “Körgörü/Blindsight” ve Türkiye-Hollanda-Almanya ortak yapımı “Şahmerdan-MNK” projeleri destek almaya hak kazandı.

Bakanlığın 2021 yılı destekleme başvuru ve değerlendirme kurulunun toplantı tarihleri Sinema Genel Müdürlüğü’nün “www.sinema.ktb.gov.tr” adresinden duyurulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal