Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek alan kadın senarist ve yönetmen sayısında artış

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek alan kadın senarist ve yönetmen sayısında artış

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörüne 2021 yılı desteklerini açıkladı. Bakanlığın ayırdığı 1 milyon 782 bin liralık bütçeden destek alan kadın senarist ve yönetmen sayısında artış görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, başarılı yapımlara temel oluşturacak ve genç sinemacıların sektöre adım atmasına katkı sağlayan senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerindeki 2021 yılı desteklerini açıkladı.

Sinema ve Bakanlık temsilcilerinden oluşan sekiz kişilik kurulun yaptığı değerlendirme sonucu, 35 senaryo ve diyalog yazım projesine 553 bin lira, 43 kısa film yapım projesine 799 bin lira, 7 animasyon film yapım projesine 200 bin lira ve 3 proje geliştirme projesine 230 bin lira olmak üzere toplamda 88 proje için 1 milyon 782 bin liralık bütçe ayrıldı.

Destek alan kadın senarist ve yönetmen sayısında artış

Bakanlıktan destek alan kadın sinemacıların sayısı geçen yıllara göre artış gösterdi. Senaryo türünde destek alan kadınların oranının yüzde 55, tüm türlerde ise yüzde 45 olduğu belirtildi.

Açıklamada, gelecek aylarda devam edecek sinema destekleri kapsamında ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvurularının mart ayı içerisinde, belgesel film destek başvurularının nisan ayında değerlendirileceği bildirildi.

Bakanlığı desteğini alan yapımların listesine, Sinema Genel Müdürlüğü’nün internet adresinden ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal