Kültür ve Turizm Bakanlığı: ‘Özel tiyatrolara tarihin en büyük yardımı’

Kültür ve Turizm Bakanlığı: ‘Özel tiyatrolara tarihin en büyük yardımı’

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından özel tiyatrolara verilecek destekler açıklandı. Buna göre 75 çocuk oyunu, 199 profesyonel ve 54 geleneksel olmak üzere, toplam 328 özel tiyatro eserine 12 milyon lira destek verilecek.

Yapılan açıklamaya göre, bakanlık tarafından verilen desteklerde “sigortalı personel” kıstası etkili oldu. Açıklamada şöyle denildi:

“Bu yıl yönetmelikte yapılan düzenleme ile değerlendirme ölçütlerine eklenen ‘Profesyonel tiyatrolar kategorisinde başvurular için başvuru sahibinin sigortalı çalıştırdığı personel sayısı’ maddesi çerçevesinde profesyonel kategoride sigortalı personel istihdam edenlerin değerlendirme sonuçları bir üst dereceye taşınmış; çocuk oyunu kategorisinde sigortalı personel istihdam edenlere ise ek maddî katkı sağlanmıştır.”

Bakanlık Türkiye’den oyun yazarların eserlerini de değerlendirme sırasında göz önünde bulundurduğunu duyurdu. Buna göre:

“Değerlendirme Komisyonu tarafından, Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verilmiş, profesyonel tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ait olanlarına 4.000 TL. tutarında ek katkı sağlanmıştır. 2020 yılında profesyonel kategoride destek sağlanan 199 özel tiyatrodan 171’inin, bir başka ifadeyle yaklaşık %86’sının projesi Türk oyun yazarlarına ait eserlerdir.”

Bakanlığın açıklamasında ayrıca destek limitlerinin artırıldığı ifade edildi:

“Bunlarla birlikte, yönetmelikte yapılan düzenleme ile profesyonel kategori için 80.000.TL, geleneksel kategori için 30.000.TL olan yardım üst limitleri profesyonel kategoride 150.000.TL, geleneksel kategoride 30.000.-TL’na; proje maliyetinin %50’si olarak belirlenen destekleme oranı da %70’e yükseltilmiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal